Premiér Sobotka: Měli bychom prohlubovat spolupráci s našimi nejbližšími sousedy

1.7.2015 12:23 odp.

Česká republika od dnešního dne předsedá zemím Visegrádské skupiny. Mezi hlavní priority ročního předsednictví, které představil premiér Bohuslav Sobotka společně s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem, patří například boj proti daňovým podvodům, spolupráce v obraně nebo aktivní naplňování principu solidarity v EU.

Premiér Sobotka: Měli bychom prohlubovat spolupráci s našimi nejbližšími sousedy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Sloganem českého předsednictví je „V4 Trust“ neboli V4 společná důvěra. Právě vzájemná spolupráce a důvěra je podle předsedy vlády klíčová pro udržení a další rozvoji této skupiny.

„Pro Českou republiku je prioritní prohlubovat spolupráci s našimi nejbližšími sousedy a Visegrádská skupina představuje ideální platformu pro všestranný rozvoj našich sousedských vztahů. Vnímám naše předsednictví jako příležitost o kousek dál posunout spolupráci ve Střední Evropě,“ řekl na úvod předseda vlády Bohuslav Sobotka.

„Našimi prioritami budou posilování vnitřní soudržnosti, spolupráce v oblasti energetiky zejména s přihlédnutím k budování Energetické unie v EU, podporování transformačních a demokratizačních procesů v Evropě i jejím sousedství, posilování bezpečnostní a obranné spolupráce, posilování principu solidarity a inovací v rámci EU a boj proti daňovým únikům a podvodům,“ dodal premiér Sobotka. Zároveň doplnil, že Česká republika chce navázat na úspěšné projekty slovenského předsednictví.

„V souvislosti se zahraničně-politickými aktivitami V4 zůstanou jednou z nejvýznamnějších oblastí země západního Balkánu a Východního partnerství, jejichž proevropské směřování chceme nadále aktivně podporovat. Mimořádnou roli budou mít i naše projekty na pomoc transformaci ukrajinské společnosti a neméně důležitá bude také spolupráce v otázce migrace,“ prohlásil při této příležitosti ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Během roku se uskuteční v rámci českého předsednictví řada pracovních setkání, konferencí, odborných seminářů i dva summity předsedů vlády zemí V4 s cílem prosadit společné projekty na prohlubování spolupráce a koordinace postojů státu V4 ať už v EU či NATO. Česká republika převzala předsednictví od Slovenska, v červenci 2016 na něj naváže polské předsednictví.

Aktuální informace týkající se českého předsednictví Visegrádské skupině jsou zveřejněny na webové stránce www.mzv.cz/visegrad. Zajímavé informace k V4 můžete rovněž sledovat na sociální síti Twitter (#CZV4PRES).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Vaše rady nad zlato

Dobrý den, nemáte to jako politici lehké, na druhou stranu, jste za vodou, takže mimo realitu běžných lidí. Myslíte, že rady typu, více se oblečtě, méně se koupejte v teplé vodě... jsou k něčemu jinému, než že pobouří lidi? Ono to totiž vypadá, že vám úplně chybí sociální cítění nebo nevim.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richter (ODS): Doporučuji vakcinaci čtvrtou dávkou na přelomu srpna a září či během září

16:50 Richter (ODS): Doporučuji vakcinaci čtvrtou dávkou na přelomu srpna a září či během září

Ministerstvo spustilo registraci na čtvrtou očkovací dávku proti koronaviru