Premiér Sobotka: Nový systém tarifů pro platbu elektřiny by přesunul prostředky od chudších k bohatším

22.02.2016 20:15

Analýza MPO ukazuje, že návrh nového systému tarifů pro výpočet elektřiny od ERÚ je špatný, řadě domácností by skokově zdražil elektřinu.

Premiér Sobotka: Nový systém tarifů pro platbu elektřiny by přesunul prostředky od chudších k bohatším
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Nový systém tarifů pro platbu elektřiny, který navrhuje pro příští rok Energetický regulační úřad, by znamenal zdražení cen elektřiny pro více než 38 % domácností, vyšší ceny by zaplatilo také 91 % podnikatelů s malou spotřebou elektřiny. Takové jsou výsledky analýzy dopadů nových tarifů elektřiny na občany ČR, kterou na základě úkolu předsedy vlády Bohuslava Sobotky zpracovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Analýzu dnes premiéru Sobotkovi představil na Úřadu vlády ministr Jan Mládek. Jednání se účastnila také ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

„K nárůstu plateb by došlo zejména u domácností s nižší spotřebou elektřiny, návrh omezuje motivaci šetřit, paradoxně by došlo k přesunu prostředků od chudších k bohatším. Návrh není dobře připraven, s novým tarifním systémem není důvod pospíchat. Je potřeba jej připravit kvalitně s ohledem na sociální dopady a není nutné jej zavádět již od 1. 1. 2017. Požádal jsem ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka a ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou, aby v krátké době připravili materiál do vlády, který bude členy vlády informovat o rizicích nového systému tarifů tak, jak jej připravil ERÚ,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vostrá (KSČM): A opět voda

9:05 Vostrá (KSČM): A opět voda

V posledních dnech na nás v rámci změny klimatu doléhá sucho a působí nám nemalé potíže.