Premiér Sobotka: Pateří naší obranyschopnosti musí být i nadále profesionální armáda

13.03.2015 8:22

Ve veřejném i mediálním prostoru se rozhořela diskuse o povinné základní vojenské službě, obranyschopnosti České republiky a nových možných řešeních. Mám za to, že debatu o obnovení povinné základní vojenské služby je třeba uvést z pohledu cílů vlády ČR na pravou míru.

Premiér Sobotka: Pateří naší obranyschopnosti musí být i nadále profesionální armáda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Jsem přesvědčen o tom, že páteří naší obranyschopnosti musí i do budoucna zůstat dobře vybavená a vycvičená profesionální armáda. I proto se moje vláda již v prvním roce svého fungování rozhodla postupně navyšovat výdaje na obranu, abychom zajistili lepší podmínky pro rozvoj naší profesionální armády a plnění našich spojeneckých závazků. Výdaje na obranu by se do roku 2020 měly dostat na úroveň 1,4% HDP.

Byla to vláda sociální demokracie, která zrušila základní vojenskou službu a dovršila tak přechod k profesionální armádě.  Toto rozhodnutí dávalo smysl tehdy a dává smysl i nyní. Většina vyspělých zemí má armády plně profesionální. Dnešní voják musí procházet náročným a zdlouhavým výcvikem, aby byl schopen dobře zvládnout své řemeslo a naučit se ovládat komplexní zbraňové systémy dneška. Voják 21. století musí být profesionál, který se během let své služby neustále rozvíjí a učí se novým věcem.

Ministerstvo obrany se chystá předložit novelizaci branné legislativy, která by umožnila efektivněji využívat branné povinnosti. Je třeba upozornit, že i dnes branná povinnost stále platí pro všechno občany od 18 do 60 let a využita má být ve chvíli, kdy bude naše země čelit vojenské hrozbě. Odvedení vojáci by pak doplnili hlavní bojovou sílu představovanou profesionální armádou, respektive zálohami, v případě vážného válečného ohrožení naší země.

Cílem připravované reformy branné legislativy je také podpořit rozvoj aktivní zálohy. Její příslušníci se několik týdnů v roce věnují vojenskému výcviku a po zbytek roku svému civilnímu povolání. Tito dobrovolníci pak mohou z rozhodnutí vlády rozšířit profesionální jádro ozbrojených sil a být nasazeni do akcí.

Bohuslav Sobotka, předseda vlády ČR 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Vlada.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Maláčová: Kam umístit lidi, kteří by ztratili nárok na dávky?

7:32 Ministryně Maláčová: Kam umístit lidi, kteří by ztratili nárok na dávky?

Komentář na facebookovém profilu k návrhu na omezení dávek na bydlení