Premiér Sobotka: Prosadili jsme zákon o státní službě, zásadní novelu zákona o střetu zájmů i koncepci boje s korupcí

23.08.2017 10:32

Předseda vlády Bohuslav Sobotka pokračuje v bilančních schůzkách se členy vlády. Ve středu 23. srpna 2017 se setkal s ministrem pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Janem Chvojkou.

Premiér Sobotka: Prosadili jsme zákon o státní službě, zásadní novelu zákona o střetu zájmů i koncepci boje s korupcí
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka na volebním sjezdu v Brně

„Jsem rád, že jsme dodrželi slib z našeho programového prohlášení, a podařilo se nám výrazně zpřísnit sledování střetu zájmů, zvýšit transparentnost veřejné správy i zajistit nová pravidla pro financování volebních kampaní. Splnili jsme jeden z klíčových závazků programového prohlášení naší vlády a prosadili jsme zákon o státní služně, o kterém předchozí vlády jen dlouho mluvili. Nám se jej podařilo uvést v život a díky němu se daří postupně personálně státní správu stabilizovat a odpolitizovat. Za velmi významné považuji také rozhodnutí vlády o výkupu pozemků a velkovýkrmny vepřů v Letech, v místě romského koncentračního tábora. Po více než dvaceti letech jsme ukončili mezinárodní ostudu a toto tragické místo se stane místem důstojné piety. Poděkování zde patří nejen současnými ministrům Chvojkovi či ministru kultury Danielu Hermanovi, ale také bývalému ministru pro lidská práva a rovné příležitosti Jiřímu Dienstbierovi, který se na tomto úspěchu svoji prací významně podílel“, uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

V procesu schvalování je novela antidiskriminačního zákona, vláda pracuje na paragrafovém znění zákona o sociálním podnikání.

„Naším cílem je pokusit se na nadcházející schůzi Poslanecké sněmovny ještě schválit připravenou novelu tzv. antidiskriminačního zákona, která výrazně pomůže znevýhodněným skupinám obyvatel. V dalším volebním období by se nová vláda měla zaměřit na vypracování protikorupčního strategického dokumentu České republiky pro období po roce 2017, zlepšení procesu hodnocení dopadů regulace či aktivní pokračování na projektu e-Sbírka a e-Legislativa. Za důležité považuji také legislativní schválení zákona o sociálním bydlení, který naše vláda připravila a ještě stihla předložit Parlamentu,“ dodal předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Hlavní splněné závazky vlády Bohuslava Sobotky v oblasti lidských práv, rovných příležitostí a legislativy:

  • Prosazení návrhu zákona o státní službě ve spolupráci s Ministerstvem vnitra – jasné stanovení pravidel pro výběr úředníků i jejich odměňování.
  • Prosazení novely zákona o střetu zájmů – na základě závazku z programového prohlášení vlády byl zřízen centrální registr oznámení o střetu zájmů.
  • Zpřísnění pravidel pro volební kampaně – vymezeny výdajové limity, podmínky pro příspěvky a zpřísnění dohledu financování kampaní.
  • Výkup vepřína v Letech - vláda schválila na posledním jednání odkoupení vepřína Letech u Písku, který se nachází na místě protektorátního koncentračního tábora pro Romy na území České republiky.
  • Větší zastání pro zdravotně znevýhodněné – rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv.
  • Zvyšování transparentnosti veřejné správy – větší zpřístupnění připravované legislativy veřejnosti.
  • Větší boj proti sociálnímu vyloučení a předluženosti – klíčové úkoly shrnuje Akční plán.

Více informací o bilančních schůzkách předsedy vlády Bohuslava Sobotky ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Niedermayer (TOP 09): Společným základem daně proti podvodům

14:23 Niedermayer (TOP 09): Společným základem daně proti podvodům

Pravidla pro odvody daní společnostmi ve státech, kde vytvářejí svůj zisk - společný základ daně a j…