Premiér Sobotka: Vláda schválila další kroky pro posilování obranné spolupráce v EU

21. 8. 2017 18:43

Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky pokračuje v aktivních krocích k posílení evropské obrany a bezpečnosti. Dnes vláda schválila balík návrhů ke konkrétním evropským iniciativám, jako jsou zapojení ČR do stálé strukturované spolupráce PESCO či priority vznikajícího Evropského obranného fondu.

Premiér Sobotka: Vláda schválila další kroky pro posilování obranné spolupráce v EU
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bývalý premiér Bohuslav Sobotka

„Posilování obrany a bezpečnosti EU jsou pro budoucí směřování Evropy naprosto zásadní. Byla to právě Česká republika, která debatu o posilování obrany a bezpečnosti společně s dalšími zeměmi nastartovala. Díky svému aktivnímu přístupu k obraně a bezpečnosti Česká republika v této oblasti směřuje do jádra evropské integrace,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Dnes schválené materiály vymezují konkrétní kroky k posílení evropské obrany. Hlavními projekty, do nichž se ČR chystá zapojit, jsou stálá strukturovaná spolupráce (PESCO), Evropský obranný fond a Program rozvoje evropského obranného průmyslu.

Nejdůležitější bude co nejdříve rozhodnout o přistoupení ČR ke stálé strukturované spolupráci, neboli PESCO. O tomto přistoupení bude vláda rozhodovat v polovině října. PESCO je významným nástrojem v obranné spolupráci, který mimo jiné umožňuje operativní akce členských států za cílem bránit sousedství EU či postupovat koordinovaně proti teroristickým hrozbám. O našem úmyslu vstoupit do PESCO bude český premiér jednat se svým slovenským protějškem při společném zasedání vlád 4. září 2017 v Lednici.

Vláda dnes dále jednala o vznikajícím Evropském obranném fondu. Ten představuje pro české střední a malé podniky velkou příležitost. Jeho součástí je Program rozvoje evropského obranného průmyslu (EDIDP), který se zaměřuje na podporu vývoje nových produktů a technologií a zvýšení konkurenceschopnosti našeho obranného průmyslu.

V té souvislosti bylo Ministerstvo obrany pověřeno, aby do konce letošního roku vládě předložilo jednak seznam prioritních oblastí, v nichž se bude ČR aktivně zasazovat o své zapojení do Programu, a také plán podpory českých subjektů při jejich účasti v Programu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Niedermayer (TOP 09): Český národní zájem je jako Yetti - všichni o něm mluví a nikdo ho neviděl

8:36 Niedermayer (TOP 09): Český národní zájem je jako Yetti - všichni o něm mluví a nikdo ho neviděl

Komentář na facebookovém profilu k hlučným politickým bojům o národní zájmy