Letošní ročník mezinárodní akce, kterou pořádá Evropský židovský kongres, je zaměřen na problematiku nárůstu náboženské nesnášenlivosti a extremismu v Evropě.
Vážený pane předsedo Kantore,
vážený pane předsedo Štěchu,
vážený pane předsedo Hamáčku,
vážení zahraniční hosté,
dámy a pánové,
vzdálenost z Terezína do polské Osvětimi čítá zhruba 500 kilometrů. V dnešní době moderních dopravních prostředků je to vzdálenost, kterou lze urazit za pár hodin. Před sedmdesáti lety to byla ale velmi často vzdálenost mezi životem a smrtí. Tuto cestu smrti z Terezína absolvovalo přes 87 tisíc židů – Češi, Němci, Nizozemci, Rakušané, Maďaři, Dánové či Slováci. Někteří skončili v Osvětimi, jiní pokračovali do dalších koncentračních táborů.
Jeli tehdy vstříc vyhlazovací mašinerii koncentračního tábora, vstříc lidskému barbarství a nelítostné smrti. Jen nepatrná hrstka z nich, asi 3600 lidí cestujících z Terezína, dokázala tyto hrůzy přežít a podat o nich šokující svědectví.
Terezín se stal předpeklím pro polskou Osvětim a ostatní tábory, ve kterých přišlo za druhé světové války o život přes šest milionu lidí. Tragické osudy mnohých z nich nelze dost dobře popsat, neunese je žádný papír, nepopíše je žádný sebelepší projev, často je ani nelze vyprávět. Jsou to osudy, nad nimiž se slova ztrácí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vlada.cz