Předseda vlády Bohuslav Sobotka navštívil v úterý 20. června 2017 Národní centrum kybernetické bezpečnosti v Brně. S ředitelem Národního bezpečnostního úřadu Jiřím Langem a vládním zmocněncem pro kybernetickou bezpečnost Dušanem Navrátilem jednal o zahájení činnosti nového Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost a o výsledcích kontrol kybernetické bezpečnosti ústředních institucí státní správy a ústavních institucích.
Hlavním tématem společného jednání byl vznik Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, který by měl vzniknout v průběhu letních měsíců tohoto roku. Premiér Sobotka hovořil s ředitelem Národního bezpečnostního úřadu Jiřím Langem a s vládním zmocněncem pro kybernetickou bezpečnost Navrátilem o výstavbě nové budovy v Brně, financování, personálním zajištění a úkolech úřadu.
„Otázka zajištění bezpečnosti a kyberbezpečnosti je klíčovou prioritou naší vlády. Významnou úlohou státu je zajistit odolnost informačních systémů vůči kybernetickým útokům a také na ně adekvátně reagovat. Proto byl hlavním tématem dnešního jednání vznik nového Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost v Brně, který bude mít v gesci veškeré otázky spojené s kybernetickou bezpečností. Instituce vznikne delimitací z Národního bezpečnostního úřadu, který otázku kyberbezpečnosti nyní zajišťuje. Mezi hlavní úkoly úřadu bude patřit podpora státní správy a soukromého sektoru, posílení státního dozoru a kontroly nad zajišťováním kybernetické bezpečnosti, podpora odborného vzdělávání, testování jednotlivých informačních systémů i zajišťování dostatečné informovanosti,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.
Premiér v Brně také hovořil o výsledcích bezpečnostních kontrol ústředních institucí státní správy, které provedl NBÚ na pokyn předsedy vlády Bohuslava Sobotky s cílem prověřit situaci v oblasti zajištění kybernetické bezpečnosti. „Velmi podrobně jsme dnes hovořili také o uskutečněných kontrolách, kterými prošla jednotlivá ministerstva a další centrální úřady státní správy. Nyní je důležité, aby zprávu o výsledcích a zjištěních kontrol projednala vláda a s výsledky byli seznámeni jednotliví ministři a vedoucí daných úřadů, a aby na základě zpětné vazby všichni podnikli rychlé kroky ke zvýšení kybernetické bezpečnosti,“ doplnil premiér Sobotka.
Vláda za více než tři roky prosadila řadu opatření, které posilují kybernetickou bezpečnost v České republice. Kromě vzniku specializovaného úřadu také schválila Národní strategii kybernetické bezpečnosti pro roky 2015-2020, prosadila zákon o kybernetické bezpečnosti i novelu zákona o ochraně utajovaných skutečností. Další informace naleznete ZDE.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Jak byste tedy vše řešili vy?
Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...
Další články z rubriky

8:04 Pospíšil (TOP 09): Někdejší komunističtí papaláši nesmí zastávat ústavní funkce
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návrhu zákazu bývalým komunistickým kádrům zastávat…
- 7:05 Rajchl (PRO): Nemám rád pozéry a namyšlené lidi, kteří si hrají na smetánku
- 6:07 Matoušková (STAN): Zdravotnictví musí být propojený systém
- 4:29 Trikolora: Odsouzení takzvaní „uprchlíci“ jsou vyhošťováni jen výjimečně
- 22:31 Kolář (TOP 09): Věřili v něco jiného než jejich vrazi
- 21:02 KDU-ČSL: Omezení hluku ve městech a lepší ochrana lidí a zvířat