Prezident Pavel: Píšeme novou kapitolu česko-německých vztahů

22.03.2023 18:45 | Tisková zpráva

Prezident republiky Petr Pavel s manželkou Evou Pavlovou zamířil na třetí zahraniční cestu do Německa. V Berlíně se v úterý setkal s prezidentem Steinmeierem, kancléřem Scholzem i s bývalým prezidentem Gauckem.

Prezident Pavel: Píšeme novou kapitolu česko-německých vztahů
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident ČR Petr Pavel

Navštívil také Berlínskou zeď, setkal se s českými krajany a debatoval s experty na zahraniční politiku. Manželka prezidenta měla částečně oddělený program, navštívila například Německé historické muzeum.

“Jsme v čase, kdy bychom měli začít psát novou kapitolu česko-německých vztahů, ale také evropských dějin. Jako střední Evropa můžeme mít sebevědomější a silnější hlas, a právě to by nás s Německem mělo přivést blíž k sobě,” řekl Petr Pavel po setkání s německým prezidentem. Ocenil také, že se setkali tak brzy po inauguraci.

Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

98%
2%
hlasovalo: 38692 lidí

Po návštěvě Památníku Berlínské zdi se Petr Pavel s manželkou Evou pozdravil s českými krajany. Prezident se také setkal s Christophem Heusgenem, dlouhodobým hlavním poradcem Angely Merkelové pro zahraniční a bezpečnostní politiku, a debatoval se zástupci německé společnosti, politiků a médií. Na ambasádě odpoledne jednal s bývalým prezidentem Joachimem Gauckem, dlouholetým zastáncem svobody a občanských a lidských práv. Cestu uzavřel jednáním s kancléřem Olafem Scholzem.

Německé partnery zajímalo jako hlavní téma, jak se ČR dívá na situaci na Ukrajině a aktuální vývoj související s válkou. Prezident Petr Pavel i německá strana potvrdili vzájemnou ochotu pokračovat v podpoře Ukrajiny. Důležitým tématem jednání byla revize vztahů s Čínou, která je aktuální pro Německo i Česko.

“Jsem přesvědčený o tom, že jakákoliv politika, která by měla být úspěšná ve vztahu k Číně, musí být jednotná napříč Evropou a, pokud možno, napříč celým demokratickým světem. Jedině tak bude možné zajistit přístup rovného k rovnému a stejné podmínky,“ řekl Petr Pavel na závěrečné tiskové konferenci. Shrnul i setkání s kancléřem Scholzem, kde ho kancléř ujistil, že Německo udělá vše pro zajištění energetické bezpečnosti v Evropě včetně České republiky.

“Cestu považuji za úspěšnou. Německo je připraveno nám naslouchat a my bychom měli využít moment, který teď ve střední Evropě nastal, a to nabyté sebevědomí díky rychlé reakci na situaci na Ukrajině, ale i díky úspěšnému českému předsednictví EU,” uzavřel návštěvu prezident Petr Pavel.

arm. gen. v.v. Ing. Petr Pavel, M.A.

  • BPP
  • Profil není převzatý, články vkládá redakce.
  • prezident České republiky

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

dezinfománie

Dobrý den, zajímalo by mě, co si myslíte o tomto komentáři Zahradila -https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Zahradil-ODS-Zaznamenanihodne-vyrony-dezinfomanie-755567. Dále by mě zajímalo, co s těmi dezinformacemi pořád máte a co za ně vlastně považujete? Protože se zdá, že tato vl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Půta: Kvalitnější zázemí pro umělce i návštěvníky. Do podzimu 2025

4:32 Hejtman Půta: Kvalitnější zázemí pro umělce i návštěvníky. Do podzimu 2025

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rekonstrukci Lidových sadů v Liberci.