Prezident Zeman: Jediný způsob, jak přimět podnikatele, aby zvyšovali mzdy, je právě konkurence

03.11.2015 14:11

Projev prezidenta republiky při setkání s krajskými zastupiteli Pardubického kraje

Prezident Zeman: Jediný způsob, jak přimět podnikatele, aby zvyšovali mzdy, je právě konkurence
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman během návštěvy Pardubického kraje
reklama

Vážený pane hejtmane, dámy a pánové,

protože je návštěva Pardubického kraje velmi pravděpodobně poslední před krajskými volbami, dovolte mi, abych úvodem poděkoval za práci, kterou vykonalo vedení kraje v uplynulém období. Já jsem původní profesí ekonom, nikoli pouze prognostik, a tak jsem sledoval ekonomické výsledky kraje. Jsem rád, že kraj hospodaří s rozpočtovým přebytkem, ale ještě raději jsem, že rostou výdaje na investiční výstavbu, protože právě tyto výdaje, jak víte, zajišťují dlouhodobou budoucnost kraje.

Pokud jde o tu investici ve Svitavách, o které se zmínil pan hejtman a která má přinést až tisíc pracovních míst, tak jsem si všiml, že dosavadní podnikatelé ve Svitavách si stěžují na to, že jim tato investice odláká pracovníky, a já jsem se zaradoval, protože jediný způsob, jak přimět podnikatele, aby zvyšovali mzdy, je právě to, že budou mít konkurenci u toho podniku, který bude nabízet mzdy vyšší.

Chtěl bych ale poděkovat i opozici, protože opozice je ostruha zaťatá do boku koně, která nutí vládní koalici ke zvýšení výkonu. Ovšem pouze tehdy, je-li to opozice, která předkládá vlastní pozitivní alternativy, případně argumentačně kritizuje návrhy té vládnoucí koalice. Zatímco opozice, která je jalová, se vyžívá v obstrukcích a v tom, že se někdy ptám, za co poslanci berou své platy, když počet přestávek v jednáních Poslanecké sněmovny je už pomalu vyšší než počet hodin, které poslanci věnují svému jednání. A právě tady vidím rozdíl mezi krajským zastupitelstvím na jedné straně a parlamentem, zejména pak Poslaneckou sněmovnou, na straně druhé. Myslím si, že krajská zastupitelstva jsou daleko věcnější, že většinou absentují nebo nepřevládají osobní útoky a že jde o argumentovanou diskuzi srovnávající různé alternativy směřující k témuž cíli. Tolik úvodem.

Samozřejmě jsem si prostudoval dostupná data o Pardubickém kraji. Samozřejmě, že vím, že stále jste na jedenáctém místě, pokud jde o průměrnou mzdu, což není dobře. A právě proto jsem zmiňoval Svitavský příklad jako jeden z nástrojů, jak ty mzdy v podnikatelském sektoru zvyšovat. Že rostou mzdy ve veřejném sektoru, mě naplňuje rozpornými pocity. Samozřejmě vítám zvýšení mezd policistů, hasičů, zdravotníků, učitelů nebo vojáků. A máme už pomalu sto tisíc státních úředníků a tento počet neustále bobtná, a nejsem si tak zcela jist, zda zvyšováním mezd této profesní kategorie je úplně v pořádku.

Další problém, který zde vidím, a tím bych pomalu končil, je to, že Pardubický kraj má určité manko v bytové výstavbě a pan hejtman to jistě ví. Ten pokles v bytové výstavbě by samozřejmě, za jinak stejných okolností, vedl k odlivu obyvatel. To nikdy není dobře, zejména, kdyby šlo především o mladé produktivní síly. A já zakončím svoje vystoupení vzpomínkou pořád ještě důchodce na město Lanškroun, kde mě ukázali tři domy postavené jako startovací byty z tehdejší dotace vlády, a v těch bytech žili, a doufám, že dosud žijí, mladé rodiny. Ty malometrážní byty samozřejmě nejsou žádný luxus, proto se jim říkalo startovací byty, ale mít střechu nad hlavou a mít slušné, nikoli luxusní, bydlení bylo něčím, co mě naplnilo hrdostí, protože jsem si říkal: „Chlape, alespoň něco za tebou konkrétního zůstalo." A pro nás všechny platí a platí to na konci funkčního období tohoto zastupitelstva, aby každý z Vás měl čisté svědomí, dokázal se za sebe ohlédnout a říkat: „Tak tohle za mnou zůstalo." Ať je to opravená silnice, postavený dům, škola, domov důchodců.

A čím jiným bych skončil, milý pane hejtmane, než konstatováním, že Pardubický kraj má pouze jeden jediný hospic, a to v Chrudimi, což je sice hezké, ale na ten velký a krásný kraj by se hodily minimálně dva hospice, a to nemluvím o mobilních hospicích. Protože všichni jednou umřeme a nikdy nemáme jistotu, že nás naše rodiny neopustí a že nás neodloží do LDNky jako nepotřebnou a vyřazenou ledničku. A hospice jsou právě od toho, aby tam byl někdo, kdo nás pohladí, setře pot z čela, usměje se na nás, vezme Vás za ruku a podá Vám léky tišící bolest. Takže, pane hejtmane, až přijedu příští rok, tak kdybych mohl poklepat na základní kámen druhého hospice v Pardubickém kraji, tak bych to považoval za další důkaz toho, že vedení Pardubického kraje pracuje dobře.

Děkuji Vám za Vaši pozornost.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zelení: Konec „matů“ v Praze

22:24 Zelení: Konec „matů“ v Praze

Historický moment. 10. září 2020 večer schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy zákaz hracích automatů …