Prezident Zeman: Někdy podceňujeme fenomén, který se nazývá osobní chemie

15.09.2015 13:26

Projev prezidenta republiky při zahájení 57. Mezinárodního strojírenského veletrhu:

Prezident Zeman: Někdy podceňujeme fenomén, který se nazývá osobní chemie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Vážený pane předsedo Senátu, vážený pane předsedo vlády, vážení členové vlády, vážený pane hejtmane, vážený pane prezidente jak Svazu průmyslu, tak Hospodářské komory, Excelence, dámy a pánové,

chtěl jsem původně mluvit o podobném tématu, jako přede mnou mluvil můj přítel Milan Štěch, ale protože řekl všechno za mě, tak si dovolím mluvit o tématu jiném, tématu výsostně osobním.

Při těchto setkáních na nejrůznějších jednáních, veletrzích, expozicích a tak dále někdy podceňujeme fenomén, který se někdy nazývá osobní chemie a někdy, protože chemie může také znamenat kyselinu solnou, osobní přátelství. A mám dojem, že velmi podstatným faktorem úspěchu nebo neúspěchu našich osobních jednání je právě to, do jaké míry dokážeme navázat kontakt se svým partnerem.

Je pravda, a dnes jsme si to několikrát připomínali, že Henry Ford prohlásil, kdybych měl posledních deset dolarů, dám je do reklamy, do marketingu. Ale co by to bylo Fordovi platné, kdyby při jednání o odbytu svých výrobků působil dojmem odporným, nepřijatelným a byl by to člověk, jemuž by partneři nepodali ruku a utíkali od kontaktu s ním. Jsem přesvědčen, že drtivá většina z Vás, kteří tady sedíte, dokážete ono „people to people communication“ realizovat v praxi daleko lépe, než to dokážu například já, a že Vaše osobní kouzlo při obchodních jednáních může rozhodnout remízovou partii právě proto, že na misku vah přidáte svoji důvěryhodnost.

A proto mi dovolte, abych Vám všem popřál, abyste kbelíkem svého charismatu zalili své obchodní partnery tak důkladně, že budete mít v podnikání úspěch.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mračková Vildumetzová (ANO): Hejtmanská mlha v procesu transformace regionu stále houstne

5:34 Mračková Vildumetzová (ANO): Hejtmanská mlha v procesu transformace regionu stále houstne

Vedení Karlovarského kraje stále povýšeně přehlíží nekončící a stále hlasitější prosby odborníků, ve…