Prezident Zeman: Vytvořit nepřátelství je velice jednoduché

26. 9. 2019 9:17

Projev prezidenta republiky na slavnostní recepci pořádané u příležitosti státního svátku Čínské lidové republiky

Prezident Zeman: Vytvořit nepřátelství je velice jednoduché
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Ni hao,

nikdy své projevy nečtu, protože nikdy nevíte, kdo vám je napsal, jací poradci, zda hloupí nebo inteligentní, tudíž se spoléhám sám na sebe.

Pane předsedo Senátu Parlamentu České republiky, pane velvyslanče Čínské lidové republiky, rád jsem přijal vaše milé pozvání k této události. Protože jak víte, částí českých novinářů jsem považován za čínského agenta v České republice. V tomto případě je ale Angela Merkelová, která Čínu navštívila dvanáctkrát, daleko výkonnějším agentem než já, protože já jsem navštívil Čínu pouze pětkrát.

Avšak přátelé, co je podstatou mé přítomnosti, předpokládám, že je velice, velice jednoduché vytvořit nepřátelství, a toto lidské nepřátelství má ještě horší dopad. Vybudovat základy pro přátelskou spolupráci je velice obtížné v mnoha oblastech, v kulturní, hospodářské, samozřejmě také ve sportu a dalších. Proto jsem trochu zklamaný, že je zde napětí, a jak bylo zmíněno v projevu předsedy senátu, napětí, které předcházelo přerušení spolupráce v kulturní oblasti. Myslím si, že to není dobře. A i když své projevy nečtu, tady mám svůj papír.

Jako gesto na znamení přátelství mezi Čínou a Českem vám chci sdělit, že chci udělit medaili za zásluhy docentce Xu Weizhu. Byla mi doporučena Evou Kantůrkovou, prezidentkou Akademie literatury české a Janem Cimickým, členem téže akademie. A vím, že i když je pražský primátor, pan Hřib, v našich vztazích jistou malou komplikací, musím říct, Vaše Excelence, že čínská reakce byla přehnaná. Takže toto je ocenění čínské občanky, která vede české oddělení na Pekingské univerzitě.

Vážení kolegové, říkám si, jestli je v dnešní genderové společnosti důležité, kdo je asi kolega jedna, kolega dvě, nebo kolega či kolegyně. Přesto vážení kolegové, pojďme rozvinout naše přátelství, i když je to obtížné. Nepřátelství je velice jednoduché. Pojďme bojovat proti tomuto nepřátelství a pojďme na něm pilně pracovat.

Děkuji.

Miloš Zeman
prezident republiky

Praha, 25. září 2019

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výborný (KDU-ČSL): Takto destruktivně zlikvidovat smíšený model veřejné správy je nerozumné

19:27 Výborný (KDU-ČSL): Takto destruktivně zlikvidovat smíšený model veřejné správy je nerozumné

Projev na 87. schůzi Poslanecké sněmovny 3. března. Vládní návrh stavebního zákona.