Primátor Hrabálek: Architekta Gočára a jeho období tvorby si budeme připomínat po celý rok

04.03.2021 10:46

Před 140 lety se narodil významný hradecký architekt Josef Gočár

Primátor Hrabálek: Architekta Gočára a jeho období tvorby si budeme připomínat po celý rok
Foto: hradeckralove.org
Popisek: Pohled na historické náměstí v Hradci Králové

V pátek 13. března uplyne 140 let od narození významného kubistického a funkcionalistického architekta Josefa Gočára, který výrazně ovlivnil podobu města Hradce Králové. Město si toto výročí bude v průběhu roku několikrát připomínat.

Anketa

Který případný kandidát na prezidenta vás oslovuje nejvíc?

hlasovalo: 21678 lidí

Začátkem roku to byly novoroční oslavy, které přenesly diváky do období první republiky. V tomto týdnu jdou do prodeje speciální poštovní známky České pošty s Gočárem a jeho architekturou. S jeho životem a dílem se budou moci setkat návštěvníci Bílé věže, kde vznikne na toto téma nový prohlídkový okruh. V průběhu celého roku budou Gočára v Hradci Králové připomínat ještě další speciální akce, kterými jsou například plánovaná tematická výstava v Muzeu východních Čech. Další informace k výročí Josefa Gočára naleznete v aktuálním jarním čísle Salon republiky (ZDE).

Josef Gočár

„Architekt Josef Gočár byl ve svém oboru unikátní, v Hradci Králové zanechal tak jedinečný otisk české architektonické moderny a funkcionalismu jako nikde v republice. Jeho díla jsou dodnes považována za vrchol české moderní architektury. Kromě významných architektonických počinů, jako je například stavba gymnázia J. K. Tyla., je autorem regulačního plánu nábřeží, plány výstavby zahrnovaly také systém vnějšího dopravního okruhu s radiálami směřujícími do centra města, mezi nimiž se střídají obytné čtvrti s plochami zeleně. Díky tomuto kroku udělal z Hradce Králové po infrastrukturní stránce unikátní město,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek. V letošním roce, ve kterém si Hradec Králové připomíná 140 let od narození architekta Josefa Gočára, proběhne spousta tematických akcí. „Prakticky celý rok si v Hradci Králové budeme architekta Gočára a jeho období tvorby připomínat.  Začali jsme hned s novoročními oslavami, které měly charakter prvorepublikových oslav, což mělo připomenout vzkvétání města Hradce Králové právě v době Josefa Gočára,“ doplňuje primátor.

Josef Gočár byl český architekt působící zejména v kubistickém a funkcionalistickém období, a to především na východě Čech. Vysoce oceňován je dodnes jeho podíl na urbanistických koncepcích některých měst jako třeba Hradce Králové. Jako jeho první samostatné dílo je označována Červená vila Josefa Binka v Krucemburku. V letech 1909–1910 realizoval první větší projekty, například schodiště u kostela Panny Marie v Hradci Králové. Na počátku dvacátých let začal v Hradci Králové pracovat. Postupně zpracoval územní plán města, vytvořil regulační plán nábřeží, výstavbu v Labské kotlině, školní areál (mateřská škola, obecná a měšťanské školy a reálné gymnázium, nyní Gymnázium J. K. Tyla), střed města (dnešní Ulrichovo náměstí). Gočárova práce v Hradci Králové vrcholila v letech 1931–1936 návrhem a realizací budovy Okresních a finančních úřadů (dnešní magistrát města).

V letošním roce si nejen město Hradec Králové připomene výročí narození Gočára hned několika způsoby. Město podalo podnět na vydání poštovní známky s tématem města Hradec Králové v roce 2018. „Na ministerstvo průmyslu a obchodu byl zaslán návrh zpracovaný s ohledem na nejvýznamnější architekturu města Hradce Králové, jejímž autorem je Josef Gočár. Rozmanitost jeho tvorby připomíná nyní Česká pošta s příležitostným malým archem známek, který je již v prodeji. Pozadí aršíku, který tvoří dvě různé známky a kupon, tvoří Gočárův regulační plán Hradce Králové. Motivem ústřední známky je Gočárův portrét a motivy druhé známky a kuponu jsou nejvýznamnější Gočárovy královéhradecké stavby,“ říká vedoucí odboru památkové péče Jan Falta. S tématem města Hradec Králové byly dosud vydány jen tři známky, které všechny zobrazovaly nejstarší stavby města a známka se znakem města. 

V průběhu dubna vznikne také nový prohlídkový okruh na Bílé věži, který přiblíží život a dílo Josefa Gočára. Jeho tvorbu v letošním roce také připomenou Dny evropského dědictví. V rámci této akce jsou veřejnosti otevřeny nejzajímavější budovy, objekty a architektonické památky. Letošní téma je věnováno stavbám pro vzdělání, kterých navrhl Josef Gočár pro město Hradec Králové celý soubor. V rámci doprovodného programu budou připraveny přednášky a komentované prohlídky. Dny evropského dědictví se budou konat od 12. do 20. září. Na podzim je také pro návštěvníky Muzea východních Čech nachystaná výstava zaměřená na Gočárův život a jeho tvorbu. V Hradci Králové je na letošní rok u příležitosti 140 výročí narození tohoto významného architekta kubismu, české architektonické moderny a funkcionalismu naplánována celá řada dalších přednášek, konferencí a akcí.

Seznam objektů architekta
Ředitelství státních drah a vila pro vyšší úředníky , Ulrichovo náměstí 810/4
Sbor kněze Ambrože, Ambrožova 728 a 729
Tyršův most, Eliščino nábřeží, Tylovo nábřeží bez čp.
Činžovní dům F. J. Černého I, Bratří Čapků 349
Činžovní dům F. J. Černého II, Bratří Čapků 407
Činžovní dům Anny Fultnerové, Československé armády 238
Malšovický most, Nezvalova, Malšovická
Schodiště u kostela Panny Marie (Gočárovo schodiště), Na Kropáčce a Komenského, bez čp.
Anglobanka, Čelakovského 642/2
Koželužská škola a vila ředitele, Hradecká 647/2
Rašínovo státní gymnázium a vila ředitele gymnázia , Tylovo nábřeží 682/12
Masarykovy školy, Mateřská škola, Tylovo nábřeží 690/16
Okresní a finanční úřady, Československé armády 408/51

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Niedermayer (TOP 09): Doufám, že nás s Čínou nečeká další deja vu...

22:02 Niedermayer (TOP 09): Doufám, že nás s Čínou nečeká další deja vu...

Komentář na facebookovém profilu k některým obchodním strategiím Číny.