Primátor Hřib: Stojíme před obrovskou výzvou

23.09.2020 9:57

Komentář na facebookovém profilu k nastupující druhé vlně koronaviru

Primátor Hřib: Stojíme před obrovskou výzvou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský primátor Zdeněk Hřib
reklama

Vážení Pražané, občané. Stojíme před obrovskou výzvou.

Vzpomínáte, jak jsme se na jaře obávali varovných čísel z Itálie a později z USA, kde je nyní nejvyšší počet prokázaných případů na světě? V poměru na velikost populace jsme minulý čtvrtek v naší zemi zaznamenali vyšší nárůst nových případů, než jaký kdy byl v USA, a téměř třikrát vyšší, než jaký kdy byl v Itálii. Podle počtu nových případů na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dnů jsme nyní po Španělsku druhou nejhorší zemí v Evropě. A Praha je na tom hůř, než jaký je celorepublikový průměr u nás.

V tuto chvíli nás nespasí populistická gesta, je nutné naslouchat odborníkům. Naše vláda si bohužel zahrávala se zdravím svých občanů a nedodržovala svá vlastní opatření. Premiér přeci nemůže občany vyzvat k tomu, aby nikam necestovali, a pak sám odjet do zahraničí na dovolenou. Po setkání s nakaženým by pak měl jít do karantény a nikoliv na focení do kampaně. Takové chování politiků těžko může motivovat lidi k osobní odpovědnosti.

Přitom teď opravdu potřebujeme co nejdříve zvrátit současný vývoj, jinak může nastat zahlcení zdravotního systému. Velmi pravděpodobně totiž poroste počet pacientů, kteří budou ve vážném stavu a budou potřebovat nemocniční péči. Musíme počítat také s tím, že se nakazí i část doktorů a zdravotních sester a bratrů, což také může přispět ke snížení úrovně potřebné péče. Zdravotnictví pod takovým tlakem pak stěží bude zvládat další nemoci, které s koronavirem nezmizely.

Proto musíme zpomalit šíření koronaviru jednoduchými opatřeními, které zabrání vypnutí ekonomiky a dalším dluhům. Ještě se to dá zvládnout. Dodržujte 3R! To znamená: dodržujte rozestupy, noste roušky a dezinfikujte si ruce. Obzvláště dezinfekce se často podceňuje, přitom toto jednoduché opatření má opravdu smysl! Nainstalujte si také aplikaci eRouška, která vás dokáže upozornit, když se potkáte s nakaženým. Funguje tím lépe, čím více lidí ji bude používat.

Co se týká míst, kde nejvíc hrozí šíření nákazy, jedná se především o uzavřené prostory (takže školy, sportovní kluby nebo party v hospodách a barech). Naopak nezaznamenáváme výraznější počty nakažených z venkovních akcí, které umožňují dostatečné rozestupy a dbají bezpečnostních pravidel. Naopak venkovní (!) sport, sluneční záření a pohyb na čerstvém vzduchu imunitě prospívají. Nezapomínejte také na zdravou vyváženou stravu a dostatečný přísun vitamínů.

Odpovědnost a ohleduplnost každého z nás je teď nejlepší zbraní proti koronaviru. Mějme to na paměti. Nikdo z nás už si totiž nepřeje další uzavření ekonomiky a další zákazy. Je to v našich (desinfikovaných) rukách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Hájíme naše farmáře a odmítáme dvojí kvalitu potravin

22:08 Vích (SPD): Hájíme naše farmáře a odmítáme dvojí kvalitu potravin

Minulý týden se SPD povedlo prosadit ve Sněmovně jedno ze zásadních programových témat, které omezuj…