Primátor Pobucký: Domov pro seniory se postupně modernizuje

04.02.2021 14:32

Domov pro seniory na ulici 28. října v Místku čeká v tomto roce částečná rekonstrukce. Na jednotlivých patrech vzniknou stavebními úpravami zbrusu nové společenské místnosti pro společné setkávání klientů a také přijímání návštěv.

Primátor Pobucký: Domov pro seniory se postupně modernizuje
Foto: Facebook Michala Pobuckého
Popisek: Primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký v roušce

„Věková hranice klientů v pobytových zařízeních se zvyšuje a jejich mobilita klesá. Navíc v době karantény v souvislosti s covidem byli klienti nuceni zůstávat na svých patrech a vzhledem k absenci společenských místností téměř neměli možnost se setkávat. Je tedy více než žádoucí přizpůsobit se této skutečnosti, vytvořit jim podmínky pro setkávání a trávení volného času při společenských aktivitách, což vede k udržování vzájemných vztahů a spolu s tím i k pocitu sounáležitosti, který   zejména v pokročilém věku přispívá k celkové spokojenosti,“ doplnil náměstek pro sociální oblast Marcel Sikora.

Anketa

Má Ústavní soud vaši důvěru?

7%
93%
hlasovalo: 30272 lidí

„Domov pro seniory na ulici 28. října má přes sto padesát klientů a jednu společenskou místnost, což je z mnoha hledisek nedostatečné a nevyhovující. Proto budou ještě letos takové místnost vybudovány v každém z obytných pater. Vybaveny budou kuchyňkou a velkoplošnou televizí. Instalována v nich bude vzduchotechnika pro odvětrávání i klimatizace a chybět nebude wifi ani požární hlásiče,“ přiblížil primátor Michal Pobucký s tím, že tři nové společenské místnosti zvýší celkový standard a také komfort pro klienty domova.

Vybudování společenských místností zasáhnou do dispozic objektu minimálně, ovšem znatelné budou na první pohled. Jejich vznik umožní zasklení stávajících prostorných balkónů v boční části objektu, které klienti domova téměř nevyužívají. Prosklená fasáda bude opatřena elektronicky ovladatelnými venkovními žaluziemi, které kromě zastínění také účinně snižují proniknutí horka do vnitřních prostor.

Stavební práce budou zahájeny v první polovině letošního roku, trvat by měly čtyři měsíce. Náklady přesáhnou 6,5 milionu korun (vč. DPH).

Domov pro seniory také realizuje kroky pro zvýšení bezpečnosti a komfortu klientů.  V loňském roce dokončil v celém objektu instalaci elektronické požární signalizace. Hlásiče požáru jsou nejen na chodbách a společných prostorách, ale také v každém z pokojů.

„Letos v domově instalujeme moderní IP signalizační a lokalizační systém, který umožňuje klientům přivolat prostřednictvím speciálního tlačítka ošetřovatelku nebo zdravotnický personál, podobně jako je tomu v nemocnici. Systém nabízí také využití vysílacího náramku s okamžitým přivoláním pomoci a lokalizací, který dodá klientům při pohybu venku vetší míru jistoty,“ dodal ředitel Domova pro seniory Petr Kuchta.

Vybudování společenských místností v každém ze tří pater zasáhnou do dispozic objektu minimálně, ovšem znatelné budou na první pohled. Vzniknou totiž zasklením stávajících prostorných balkónů v boční části objektu, které klienti domova téměř nevyužívají. Vybaveny budou kuchyňkou a velkoplošnou televizí. Instalována v nich bude vzduchotechnika pro odvětrávání i klimatizace a chybět nebude wifi ani požární hlásiče.

Mgr. Michal Pobucký, DiS.

  • ČSSD
  • primátor statutárního města Frýdek-Místek
  • krajský zastupitel

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zelení: Ryba smrdí od hlavy

15:09 Zelení: Ryba smrdí od hlavy

Komentář na facebookovém profilu k výročí ekologické katastrofy v řece Bečvě