Primátor Svoboda: Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Praze se přesune pod Ministerstvo vnitra

29.03.2023 20:41

Hlavní město Praha od 1. dubna 2023 přestane spravovat Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU), které vzniklo v reakci na masivní uprchlickou vlnu z Ukrajiny loni na začátku března a v současnosti funguje ve Vysočanech.

Primátor Svoboda: Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Praze se přesune pod Ministerstvo vnitra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Svoboda

Koordinaci všech asistenčních center v zemi nově převezme Ministerstvo vnitra České republiky. Naopak Centrum následné podpory uprchlíkům z Ukrajiny (CNPUU) zůstává pod správou Prahy, přesune se však na novou adresu. 

Anketa

Má vláda zvýšit základní sazbu DPH z 21 % na 23 %?

4%
96%
hlasovalo: 26160 lidí

„Přijetí vlny ukrajinských uprchlíků bylo zvláště pro hlavní město Praha nelehkým úkolem a jsem rád, že v pomoci pokračujeme, a to jak ze sociálního, tak z bezpečnostního hlediska. Tuto změnu vítám, převedení koordinace asistenčních center, včetně toho v Praze, pod Ministerstvo vnitra považuji za dobré řešení. Setrvání Centra následné podpory uprchlíkům z Ukrajiny (CNPUU) v gesci metropole je důkazem, že Praha se bude situací běženců z válkou zasažené země, kterých je tu registrováno přes 120 tisíc, dále věnovat a bude se moci lépe soustředit na jejich začleňování do společnosti a další potřebnou pomoc,“ říká primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

KACPU budou i nadále fungovat ve všech krajích České republiky, tedy i v Praze, a budou poskytovat asistenci osobám prchajícím před ozbrojeným konfliktem na Ukrajině vyvolaným Ruskou federaci nebo pomáhat s podáním žádostí o dočasnou ochranu. Od 1. dubna 2023 však koordinaci pražského asistenčního centra místo Magistrátu hl. m. Prahy převezme Ministerstvo vnitra ČR, které zároveň nyní zahajuje informační kampaň a v souvislostí s nastávající situaci vytvořilo několik informačních letáků. 

Služba bude nadále dostupná v objektu na náměstí Organizace spojených národů 844/1 ve Vysočanech, a to v úředních hodinách v pondělí až čtvrtek od 8:00 do 15:00 hodin a v pátek od 8:00 do 14:00 hodin.

Osoby, které čekají na otevření pražského KACPU nebo ty, které čekají na udělení dočasné ochrany a nemají zajištěno vlastní ubytování, budou také moci využít nepřetržité možnosti krátkodobého přístřeší.

Ze stejného místa na Vysočanech se však odstěhuje CNPUU, které nadále bude řídit Magistrát hl. m. Prahy a financováno je z fondu UNICEF. Na původní adrese přijme klienty naposledy 31. března 2023 a následně je naplánováno znovuotevření v novém zázemí na Arbesově náměstí 70/4 na Smíchově po Velikonocích, tedy 11. dubna 2023.

CNPUU představuje systémovou podporu hlavního města pro uprchlíky z Ukrajiny, slouží Ukrajincům pro řešení různých životních situací týkajících se bydlení, zdraví nebo například vzdělávání jejich dětí.

V Praze je v současné době téměř 122 tisíc registrovaných uprchlíků, přičemž se jedná převážně o matky s dětmi.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Párování.

Probíhá párování koalice a opozice? Pokud ano, nejsou potom "obstrukce" jen divadlem pro voliče a opozice to koalici hodně usnadňuje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaorálek (SOCDEM): Výpověď by měl dostat především premiér

22:01 Zaorálek (SOCDEM): Výpověď by měl dostat především premiér

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k vládnímu návrhu výpovědi bez udání důvodu