Primátorka Palkovská: V Třinci jezdí pohodlné, krásné a ekologické autobusy

05.01.2022 19:09

Od 1. ledna 2022 začaly ve Statutárním městě Třinec jezdit nové nízkoemisní dieselové autobusy SOR NS 12. Jde o elegantní, nízkopodlažní a ekologická vozidla, která splňují přísné požadavky Evropské unie na spotřebu a emise.

Primátorka Palkovská: V Třinci jezdí pohodlné, krásné a ekologické autobusy
Foto: archiv starostky
Popisek: Třinecká starostka Věra Palkovská

Sedmnáct pohledově velmi zdařilých autobusů, které navrhoval známý architekt dopravních staveb Patrik Kotas, tak doplní 10 elektrobusů Škoda Perun. 

Anketa

Má ministr vnitra Vít Rakušan vaši důvěru?

1%
98%
hlasovalo: 25053 lidí
Ty byly v Třinci nasazeny již v roce 2017, což ve své době znamenalo, že se toto slezské město stalo leaderem v nasazení elektrobusů v Česku.

Nové autobusy SOR NS 12 se vyznačují tichým provozem a vozí cestující městskou dopravou v Třinci na nádraží, k nemocnici, na magistrát nebo do průmyslové zóny. „Třinec pokračuje v naplňování principů „chytrého města“, které v sobě zahrnují i podporu kvalitní a ekologické mobility. Doprava se v našem městě podílí významnou částí na prašnosti a zhoršené kvalitě ovzduší, a proto máme velikou radost, že našimi ulicemi budou mimo elektrobusů jezdit i nejmodernější autobusy, splňující velmi přísná kritéria ochrany životního prostředí,“ uvedla primátorka města Věra Palkovská.

Ta se spolu s generálním ředitelem dopravce novými autobusy projela v pondělí 3. ledna 2022 a jak bylo zřejmé z reakcí pasažérů, převládá značná spokojenost s vyšší úrovní veřejné dopravy. „V Třinci jsme tento typ autobusů nasadili poprvé. Pod Javorovým nyní jezdí to nejmodernější, čím v současné době naše Skupina disponuje,“ uvedl Daniel Adamka, generální ředitel ARRIVA TRANSPORT ČESKÁ REPUBLIKA a.s.

„Autobusy SOR NS 12 jsou vybavené výklopnou plošinou pro nástup cestujících na invalidním vozíku a informačním systémem pro sluchově a zrakově postižené občany s vazbou na povelový vysílač nevidomého,“ uvedl náměstek primátorky Ivo Kaleta. Autobus pojme až 100 lidí, kteří se mohou těšit z plně klimatizovaného dopravního prostředku. Sedačky jsou v antibakteriálním provedení a vodotěsné. Na podlaze zaujme imitace dřeva, což působí velice „domácky“. Dveře se budou otevírat pouze na základě požadavků cestujících, čili by se měly v zimních měsících omezit tepelné ztráty. Vysoký komfort je pak k dispozici řidičům.

Vedení města si od nasazení pohodlných autobusů slibuje to, že jízdu autobusem bude využívat větší množství občanů než doposud. „V letošním roce chystáme velké dopravní investice, které budou částečně komplikovat dopravu. Především rekonstrukce nadjezdu na ulici Závodní bude velkou zkouškou trpělivosti řidičů. Budeme proto motivovat občany tak, aby využili dopravu autobusy. Jsou krásné a pohodlné. Věříme, že si občané k tomuto alternativnímu způsobu dopravy najdou cestu,“ dodala Věra Palkovská.

Ceny jízdného se pro rok 2022 v Třinci nemění. Město loni ze svého rozpočtu vynaložilo přes 40 milionů korun, v letošním roce město podpoří svou městskou hromadnou dopravu částkou přesahující 68 milionů korun.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Největší zodpovědnost nesou premiér Fiala a ministr vnitra Rakušan

18:09 Okamura (SPD): Největší zodpovědnost nesou premiér Fiala a ministr vnitra Rakušan

Komentář na facebookovém profilu k nezvládání uprchlické vlny