Primátorka Pfeffer Ferklová: Není nejvhodnější doba na rozdávání odměn

02.11.2021 7:37

Manažeři nemocnice si chtějí vyplatit půlmilionové odměny, opozice hlasitě protestuje

Primátorka Pfeffer Ferklová: Není nejvhodnější doba na rozdávání odměn
Foto: Hana Čechová
Popisek: Karlovy Vary, pohled na město z výšky

Vedení Karlovarské krajské nemocnice si nechalo před několika dny schválit kritéria pro výplatu odměn členů představenstva a to v hodnotě až půl milionu korun jednomu členovi představenstva. 

Anketa

Souhlasíte s tím, že hospodský musí od 1. listopadu kontrolovat bezinfekčnost?

hlasovalo: 42741 lidí
Návrh, který předložil předseda představenstva Josef März, schválila rada kraje. Opozice je z tohoto rozhodnutí doslova šokována.

„To snad už ani nemůžete myslet vážně. Je naprosto neuvěřitelné, že vedení nemocnice, které kraj schválil dvě stě milionů korun provozní úvěr, vůbec uvažuje o nějakých odměnách. Za minulého vedení nebyla na odměnách vyplacena ani koruna, protože se nemocnici dlouhodobě nedaří,“ vysvětluje poslankyně Parlamentu ČR a opoziční zastupitelka Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Její slova doplňují i další opoziční zastupitelé, kteří se pozastavují nad tím, že pokud by měla nemocnice nějaké peníze vyplácet, tak by je měla použít pro zdravotnický personál. „To jsou lidé, kteří si to zaslouží a kteří v té nemocnici dělají mnoho let a ne jen pár měsíců, jako tito manažeři. Na ozdravný pobyt zdravotníků klidně peníze vyplácejte,“ říkala další opoziční zastupitelka a rovněž poslankyně Parlamentu ČR Karla Maříková (SPD), která navíc poukazovala na dlouhodobý nedostatek zdravotnického personálu v kraji.

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (STAN) rozhodnutí rady kraje hájil tím, že manažeři mají být finančně motivováni k dobrým výkonům. „Zdá se, že se nám podařilo nastartovat změnu v nemocnici a pokud tomu tak bude, manažeři si odměny zaslouží,“ říkal hejtman. Jeho slova ale ihned komentoval Martin Hurajčík (ANO), který uvedl, že lepší hospodářský výsledek není zásluhou manažerů, ale zvýšených plateb zdravotních pojišťoven.

Nad výší odměn a vůbec celým procesem se pozastavil i předseda výboru pro zdravotnictví Petr Kubis (ANO), který sdělil, že o žádné takové věci vůbec nebyl informován. „A domnívám se, že bychom o těchto věcech měli být minimálně informováni. A musím se přiznat, že je to pro mě informace neuvěřitelná,“ dodal Petr Kubis.

Opozice navíc poukazuje i na postoj právního a legislativního odboru, který schválené rozhodnutí rady rozporuje. „Přeci není normální, aby si někdo nechal v říjnu schválit kritéria a v prosinci si vzal odměnu a to ještě ve výši půl milionu korun. Vůbec si neumím představit, co takové vyplacení odměn vyvolá v nemocnici mezi personálem a co na to budou říkat zdravotníci,“ dodala Jana Mračková Vildumetzová, která žádala revokaci usnesení rady, což ale vládnoucí koalice smetla ze stolu a počítá s tím, že případné půlmilionové odměny manažerům nemocnice vyplatí.

"I v klasickém businessu bývá pravidlem, že se podmínky stanoví vždy s ročním předstihem a rozhodně by o nich nemělo rozhodovat samo vedení, ale vždy jemu nadřízený orgán. Tedy pokud budou splněny všechny podmínky, za kterých může být odměna vyplacena, mělo by být toto schváleno v případě akciové společnosti valnou hromadou. V době, kdy nemocnice není zcela v dobré finanční kondici, není nejvhodnější k takovým odměnám přistupovat," připojila se ke kritice další opoziční zastupitelka a primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Export a import

Dělám v logistice. Denně k nám chodí vagóny zboží ze zahraničí, ale od nás jich vyvážímě minimum a situce se stále zhoršuje. Děláte v této problematice něco? Jak se snažíte podporovat náš export? A je import v takové míře nezbytný? Proč?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lachnit (ANO): Nespokojenost a nositelé naděje

8:38 Lachnit (ANO): Nespokojenost a nositelé naděje

Želvičky Julie a Bára se na sebe momentálně tváří v jednom teráriu nezúčastněně a odtažitě. Jedna má…