Procházka (ANO): V plzeňském centrálním obvodu budou květnatá luka i broukoviště

26.04.2020 8:39

Životní prostředí hraje v životě člověka důležitou roli a v rámci jeho zlepšení, pestrosti veřejného prostranství a přispění udržitelnosti vlhkosti na travnatých plochách, se třetí plzeňský obvod rozhodl na svém území vytvořit menší biotopy ve formě květnatých luk.

Procházka (ANO): V plzeňském centrálním obvodu budou květnatá luka i broukoviště
Foto: anobudelip.cz
Popisek: ANO

Tyto plochy byly pečlivě vybírány v rámci požadavků na kvalitu půdy, prostředí či frekvenci výskytu obyvatel. Na biotopy se tak mohou těšit v ulicích Šimerova, 17. listopadu, Karla Steinera, v parku ve Zborovské ulici či ve Škodalandu.

„Celkově bude upraveno a následně oseto celkem 560 m2 travnatých ploch, k jejímž hlavním přednostem patří bezesporu estetická funkce a zároveň minimální náklady na údržbu“, informuje David Procházka, starosta plzeňského centrálního obvodu.

Květnaté plochy také poskytují potravu a úkryt motýlům, včelám a jinému medonosnému hmyzu, který postupně, nejen v městském prostředí, vymírá.

„První květy uvidí obyvatelé našeho obvodu již během podzimu letošního roku, ale svůj potenciál louky naplno rozvinou až v roce příštím. Pak projekt vyhodnotíme a v případě příznivých ohlasů vytipujeme další možné lokality“, dodává David Procházka.

S květnatými loukami souvisí i budování tzv. broukovišť. Ideálním místem pro život hmyzu jsou staré stromy a jejich dutiny V současné době, kdy jsou staré a nemocné stromy v rámci bezpečnosti ihned pokáceny, je velice málo vhodných míst, kde může hmyz, brouci, ale i jiní obratlovci a ptáci nerušeně žít. Obvod se nechal inspirovat alarmujícím úbytkem hmyzu a nechal vytvořit tzv. broukoviště, které umístil do Škodalandu a do Slovanského údolí.

Jedná se o uměle vytvořená místa pro hmyz, drobné obratlovce, plazy či ptáky, která budou mít výchovný charakter a zároveň pomohou k ochraně místní, zejména hmyzí, populace. Jsou to navrtané staré kmeny stromů, prohnilé pařezy, šišky, kameny, větve, mulčovací kůra či písek, aby místo mohlo nabídnout velké množství úkrytů či potravy.

„V bezprostředním okolí broukovišť jsme nechali vysít směs na květnatou louku, aby nalákala hmyz a jiné živočichy, nainstalujeme informační cedule a ochranné zábrany. S návratem hmyzu do našeho prostředí mohou pomoci i sami občané tím, že vytvoří na svých zahrádkách menší obdobu hmyzího domečku či vysetím rostlin atraktivních pro opylovače. Naše životní prostředí to jistě ocení“, doplnil David Procházka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maříková (SPD): V4  je mimořádně důležitý nástroj, který nám dává velkou sílu

23:07 Maříková (SPD): V4 je mimořádně důležitý nástroj, který nám dává velkou sílu

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 18. dubna 2024 k Visegradské čtyřce.