Profant (Piráti): Vítěz podlimitní zakázky doručí pouze čestné prohlášení

10.06.2022 16:21 | Tisková zpráva
autor: PV

Vláda schválila novelu zákona o zadávání veřejných zakázek, která snižuje administrativní náročnost, přináší větší volnost zadavatelům a rovněž upravuje pravidla pro přidělování zakázek firmám, odsouzeným například z korupce.

Profant (Piráti): Vítěz podlimitní zakázky doručí pouze čestné prohlášení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ondřej Profant

Vybraní dodavatelé podlimitních zakázek budou povinni administrativně nenáročnou formou prokazovat svoji způsobilost. Doposud tak museli činit pouze vítězové zadávacích řízení v nadlimitním režimu. Zároveň byla v návrhu upravena tato povinnost pro společnosti tvořící koncerny, aby bylo zřejmé, že se koncernové společnosti odsouzené například ze závažných zločinů nebudou podílet na významných činnostech při plnění veřejné zakázky.

Před dvěma měsíci se v souvislosti s připravovanou novelou zákona o zadávání veřejných zakázek otevřela diskuse o tom, zdali se odsouzené společnosti budou moci v rámci koncernu podílet na veřejných zakázkách jako subdodavatelé, i když byly pravomocně odsouzené například za korupci.

“Jsme přesvědčeni, že původní návrh neumožňoval koncernovým společnostem obcházet pravidla, nicméně po konzultaci s Legislativní radou vlády jsme tento návrh upravili tak, aby byl srozumitelnější. Jestliže je společnost v rámci koncernu odsouzena k zákazu účasti na veřejném tendru, nebude se moci na zakázce podílet, ačkoliv ji získá sesterská společnost. Bez ohledu na to, zdali bude dodavatelem či subdodavatelem, bude muset prokázat svoji základní způsobilost. V opačném případě by tresty pro firmy v závažných kauzách ztratily smysl,” vysvětluje místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Kolik bysme podle vás měli dávat na obranu?

Jste pro navýšení rozpočtu na obranu na 5% HDP? Pokud ano, kde na to vzít? To je totiž podle mě to klíčové.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Válek (TOP 09): Vznik komplexního onkologického centra

12:17 Válek (TOP 09): Vznik komplexního onkologického centra

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k onkologickému centru Karlovarského kraje.