Půta (STAN): Obcházení vítězů voleb nepovede k ničemu dobrému, jsem pro přímou volbu starostů

29. 10. 2014 12:41

Volby do zastupitelstev měst a obcí skončily a právě probíhá povolební vyjednávání, které je jejich pokračováním. Skutečný výsledek voleb bude známý až tehdy, když budou zvoleni primátoři, starostové a členové městských a obecních rad.

Půta (STAN): Obcházení vítězů voleb nepovede k ničemu dobrému, jsem pro přímou volbu starostů
Foto: Liberecký kraj
Popisek: Hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj)

Zdá se, že výsledkem zákulisních povolebních vyjednávání bude vytváření koalic proti vítězům. Ať už je to v Jablonci nad Nisou, kde celá situace dostává komický rozměr, porovnáme-li preferenční hlasy avizovaného budoucího primátora Pavla Svobody a preferenční  hlasy současného primátora Petra Beitla, nebo v Semilech, kde jasně zvítězila Volba pro Semily, a přesto se vytváří koalice zhrzených a poražených z minulosti.  Asi bych mohl pokračovat a uvádět příklady Cvikova na Českolipsku, Rychnova na Jablonecku, anebo zmínit koalice nejspíš domluvené v některých městech už několik týdnů před volbami.

Jistě čistě z pohledu psaného práva se jedná o zákonu neodporující způsob jak sestavit většinové koalice v městech a obcích. Koalice proti vítězům ale osobně považuji za pošlapávání vůle voličů, kterou sami vyjádřili právě u voleb.  Volební systém k tomu bohužel významně přispívá. V řadě voličů vyvolal falešný pocit, že v komunálních volbách mohou právě jednotlivými hlasy pro kandidáty výrazně ovlivnit výsledek voleb. Pokud by tento předpoklad platil, zjistili bychom, že velká část zastupitelstev by vypadala zcela jinak než s využitím přepočtu hlasů poměrným systémem.

Zkuste si na serveru www.volby.cz  tímto způsobem vybrat zastupitele s největším počtem hlasů ve Vaší obci a budete dost překvapeni…

Pro mě osobně je výsledek letošních komunálních voleb a především řada zákulisních dohod, které mnohdy organizují lidé, kteří do zastupitelstev ani nekandidovali, dalším důvodem k tomu, proč ještě s větší intenzitou prosazovat přímou volbu starostů a zásadní změnu volebního systému do obecních a městských zastupitelstev. Volič prostě musí dostat možnost vybrat si svého starostu nebo starostku.

A měl by také dostat šanci reálně měnit pořadí na sestavených kandidátkách. Bez této změny bude ochota lidí podílet se na správě veřejných věcí stále klesat.

Martin Půta, hejtman Libereckého kraje

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kraj-lbc.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plamínková (STAN): Poučení z volby Karla S.

13:15 Plamínková (STAN): Poučení z volby Karla S.

Před pěti lety jsem chtěla za prezidenta Karla Schwarzenberga. Volila jsem ho v prvním i druhém kole…