Putnová (TOP 09): Český export a dětští vyslanci

23.06.2013 11:51

Z iniciativy poslankyně Anny Putnové vznikla novela školského zákona, která výrazně usnadňuje provoz českých škol v zahraničí. „Novela jim garantuje alespoň minimální finanční pomoc, metodickou podporu a také jejich zařazení do systému vzdělávacích zařízení,“ vysvětluje Anna Putnová.

Putnová (TOP 09): Český export a dětští vyslanci
Foto: PSP ČR
Popisek: Poslankyně za TOP 09, paní Doc. RNDr. Anna Putnová, Ph.D. MBA, předsedkyně Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu PS PČR
reklama
„Posilovat dobré jméno, pozici a export České republiky ve světě je možné mnoha způsoby. Většinou se hovoří pouze o rychlých a relativně snadných řešeních, jako je celková propagace ČR ve světě prostřednictvím české vědy, sportu či rozšíření ekonomické diplomacie,“ říká předsedkyně školského výboru Anna Putnová a dodává: „TOP 09 nabízí podporu prostřednictvím vzdělávání. Děti ze smíšených manželství či děti rodičů dlouhodobě žijících v zahraničí navštěvují víkendovou pravidelnou výuku, kterou poskytují České školy bez hranic. Působí v devíti evropských metropolích a úzce spolupracují s osmadvaceti podobnými českými školami po celém světě. Děti se zde učí česky nejenom mluvit, ale také číst a psát, navíc poznávají české reálie. Záštitu a podporu čerpají České školy bez hranic z Ministerstva školství a Ministerstva zahraničních věcí, současné znění školského zákona ale jejich postavení neupravuje.“
 
„Máme zájem na tom, aby se český jazyk, kultura a vztah k České republice pěstoval a posiloval od dětství. Tyto děti jsou de facto malí vyslanci, kteří šíří ve svých školách a ve svém prostředí informace o České republice,“ řekl Karel Schwarzenberg, jeden z předkladatelů novely.
 
České školy bez hranic vychovávají stovky dětí, často ve velmi skromných a nevyhovujících podmínkách. „Zaslouží si nejenom náš obdiv, ale také legislativní a finanční podporu“, řekla Anna Putnová. „Tyto děti jsou bilingvní a mají silné pouto k České republice. Ony mají všechny předpoklady, aby mohly v budoucnosti spolupracovat s institucemi z České republiky či etablovat české produkty na zahraničních trzích.“ Novela našla širokou podporu jak u koaličních stran, tak i u ČSSD. Díky ní budou mít tyto „školy“ zajištěné pomůcky, předvídatelnou a jednoznačně definovanou finanční podporu, díky které mohou rozvíjet svoje plány. Lze předpokládat, že díky tomuto zákonnému zakotvení a jednoznačnému režimu se bude tato forma vzdělávání a podpory češtiny ve světě rozšiřovat ještě více.
 
Alžběta Plívová, mluvčí TOP 09

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: TOP 09
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trikolóra: Chceme do Ústavy zavést právo platit hotovostí

22:20 Trikolóra: Chceme do Ústavy zavést právo platit hotovostí

Trikolóra navrhuje zanést do Ústavy České republiky právo platit hotovostí. Hnutí tak reaguje na stá…