Rada (ČSSD): Rakouské e-zdravotnictví z jiného úhlu pohledu

31.07.2013 19:05 | Zprávy

Minulý týden jsem měl příležitost seznámit se se stavem, a hlavně právní a technickou architekturou, elektronického zdravotnictví v Rakousku. Z Vídně jsem odjížděl se smíšenými pocity…

Rada (ČSSD): Rakouské e-zdravotnictví z jiného úhlu pohledu
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

O tom, že by české zdravotnictví potřebovalo zmodernizovat a o konkrétních projektech e-health (z nichž se bohužel žádný nerealizoval) se toho napsalo hodně. České elektronické zdravotnictví je stále spíše v plenkách, a to i přes některé pokusy s tím něco udělat. A jak je to u sousedů? O rakouském e-healthu si můžete přečíst stohy dokumentů, katalogů best practices, článků apod. Mě zajímal zejména z praktického hlediska globální architektury. Uznávám, že architektura e-governmentu asi není něco, o čem by se všichni bavili za dlouhých zimních večerů, nicméně nebudu vás zatěžovat technickými pojmy - spíš to vezmeme ryze prakticky.

V Rakousku vznikalo tamní elektronické zdravotnictví na solidních základech e-governmentu jako takového. Tím se vyřešila spousta problémů. Protože již v době, kdy se začal budovat jakýsi národní zdravotnický registr (takzvaná ELGA) byly jasné již třeba principy identifikace konkrétní fyzické osoby, či principy využití čipových karet v e-governmentu, mohli se architekti a autoři soustředit na odborné věci, jako je soupis anamnestických dat pacienta, jeho propojení s lékařem, či elektronické recepty (e-preskripce). Bylo i z čeho vycházet, neboť existoval systém lékáren, kde lékárny a lékárníci již v té době měli evidenci až neuvěřitelného množství dat o pacientech a jejich léčbě.

Také důvody, pro které bychom zde zaváděli elektronické zdravotnictví ve smyslu zdravotních registrů, jsou jiné. Zatímco v Rakousku to bylo především bezpečné a efektivní uspořádání a výměna informací k danému pacientovi mezi zdravotnickými zařízeními a elektronizace medikace, u nás bude jistě na jednom z předních míst kontrola v celém systému. Ta totiž v Rakousku takřka chybí - prostě zatím nemají potřebu kontrolovat efektivitu vynaložených prostředků na léčbu a nebo sledovat kvalitu léčby a péče poskytované jednotlivými lékaři či zdravotnickými zařízeními. V prostředí ČR by to však muselo vypadat opravdu trochu jinak.

Pacient až na Xtém místě

Tamní principy nejsou překvapivě vystavěné na tom, že pacient je na prvním místě. Ano, je tam velice dobře vyřešena bezpečnost dat i přístupu k nim, přesto jsem se nemohl zbavit dojmu, že pacient je jen jakási volně plynoucí bublina a hlavní důraz se klade na lékaře a lékárníka. Popravdě řečeno, to se mně osobně zase tak moc nezamlouvá. Pacient je sice objektem, který je základní entitou, kolem níž se shromažďuje spousta dat, ale jak jsem se dozvěděl, rakouský občan nemá kupříkladu příliš možností, jak do svých dat vstupovat či zjistit, jaká konkrétní data jsou o něm vedena. Ochrana osobních údajů v Rakousku je velice tvrdá, ovšem získat ucelený obrázek o tom, jaká data jsou o něm vedena a s jakými vazbami, není jednoduché.

U nás bychom měli jít cestou pacientského portálu, kde by i nositel dat měl mít nad jejich využívání svoji kontrolu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Michal Rada - profil

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Proč není veřejnou informací rozhodnutí ministerstva o zrušení nějaké VŠ?

Podle mě by to mělo být veřejné. Jde třeba o soukromou Vysokou školu aplikovaného práva. Nemohl byste třeba vy zjistit a říci, proč byla uzavřena? Shodou okolností tam totiž studovali i někteří politici, kteří se zrovna nemají k tomu, uveřejnit svou bakalářskou práci. Ostatně neměla by ta být veřejn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: V Evropě se pokrytecky tváříme, že zachráníme planetu

14:04 Senátor Hraba: V Evropě se pokrytecky tváříme, že zachráníme planetu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ekologickým projektům na úkor občanů