Dne 12. března 2013 promluvil v ruské televizi bývalý šéf Ukrajinské bezpečnostní služby (SBU- Služba bezopeki Ukrainy) Oleksandr Jakimenko . Povídání to bylo velice zajímavé. Hovořil klidně, uvážlivě, vážil každé slovo. A snad i s pocitem, že s něj spadla obrovská odpovědnost.
Poslední události na Ukrajině Jakimenko označil za ozbrojený převrat. Bojůvky byly připravovány v Polsku a na Litvě, výcvikové tábory, ve kterých mládež podstupovala branný výcvik za účasti speciálních služeb, se dlouhodobě konaly také na západní Ukrajině. Klíčovou roli v převratu sehráli Američané, kterým nevyhovovala Ukrajina, spolupracující na jedné straně s EU, na druhé straně s Ruskou federací. Převrat byl naplánován na rok 2015, v souvislosti s prezidentskými volbami. Původní úmysl byl natahovat jednání s EU, stabilizovat Ukrajinu za ruské peníze a poté, roku 2015, převést Ukrajinu do prozápadního tábora. Janukovyč byl ubezpečován, že Evropa stojí po jeho boku, ale ve skutečnosti se připravovalo jeho odstranění. Ve Vilniusu byl Janukovyč postaven před nutnost volit buď- anebo, což byla fatální chyba evropské diplomacie. Jankukovyč předloženou Asociační dohodu s EU nepodepsal, a tím zvítězila koncepce urychlit převrat na Ukrajině.
V rozhovoru přišla samozřejmě řeč i na tragické události 20. února 2014, kdy došlo v Kyjevě ke střílení do davu lidí ze střechy Filharmonie. Jakimenko uvedl, že bezpečnostní síly byly na útěku, doslova v panice, byly pronásledovány lidmi spojenými s Majdanem, ale palba zasáhla obě strany. Světová oficiální média mluvila o tom, že za střelbu byli odpovědní lidé Janukovyče. Urmas Paet, estonský ministr zahraničí v rozhovoru s Catherine Ashton, šéfkou vnější služby EU, tvrdil opak, za násilí podle něj mohli lidé spojení s Majdanem.
Špičky Majdanu podle Jakimenka tvořili lidé, kteří byli denně v kontaktu s velvyslanectvím USA- Porošensko, Kličko, Porubij. A právě Andrej Porubij byl podle Jakimenka velitelem oddílu na střeše Filharmonie. Žádné zbraně ani náboje se tam nemohly dostat bez jeho schválení. Za krveprolití tedy nese odpovědnost on, a to bez ohledu na to, zda měl nad střílejícími plnou kontrolu nebo ne. Dnes je tento muž, otevřeně se přiznávající ke spolupráci s al-Kajdá, tajemníkem Národní bezpečnostní a obranné rady Ukrajiny.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloslav Ransdorf