Richterová (Piráti): Babiš narušuje svobodu médií

27.01.2023 22:02 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k vlastnictví médií.

Richterová (Piráti): Babiš narušuje svobodu médií
Foto: Hana Brožková
Popisek: Olga Richterová a Ivan Bartoš

Bez svobodných médií není svoboda!

A Andrej Babiš je bohužel čelním politickým představitelem, který svobodu médií narušuje. 

Věděli jste, že ovládá přibližně třetinu mediálního trhu? Vlastní například noviny Mladá fronta DNES, Lidové noviny, deník Metro, ale i takzvané ženské časopisy jako Chvilka pro tebe nebo Rytmus Života. K tomu ještě televizi Óčko nebo rádio Impuls. Všude tady pak může uplatňovat svůj vliv. Ten může být přímý, ale také nepřímý, třeba přes zadávání inzerce.

Andrej Babiš si také po vzoru maďarského autokrata Orbána vybírá, kterým médiím bude poskytovat vyjádření. Na nezávislá kritická nebo investigativní média, která rozkrývají jeho kauzy a nejdou mu na ruku, pak dlouhodobě útočí. Bohužel součástí jeho napadání jsou čím dál víc i média veřejné služby (například Česká televize). Ta jsou přitom důležitým pilířem demokracie a přispíváme na ně z poplatků, aby nebyla zavázaná soukromým zájmům, ale hájila zájem veřejný.

V poslední době se také ukázalo, že člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Daniel Köppl namísto hlídání médií dělal prezidentskou kampaň Andreji Babišovi. Že mohl pan Köppl porušit zákon, už konstatovala i RRTV. Takové jednání člena mediální rady je nepřijatelným střetem zájmů a ohrožením nestranného dohledu nad fungováním médií.

Proto je důležité zajímat se o to, kdo ovládá média, z kterých čerpáme informace. A také jít k volbám! Prezidentský úřad je totiž také jedním z center mediální moci. Díky významu své funkce má prezident téměř nepřetržitý přístup do médií, a tím pádem i velký vliv na veřejné mínění.

Pojďme svěřit tuto výsadu do správných rukou!

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Migrační pakt EU, který odsouhlasil ministr vnitra Rakušan, zásadně odmítáme

21:03 Rozvoral (SPD): Migrační pakt EU, který odsouhlasil ministr vnitra Rakušan, zásadně odmítáme

Ve čtvrtek 18. dubna byla v Poslanecké sněmovně zahájena mimořádná schůze, svolaná na žádost opozice…