Richterová (Piráti): Hospodaření vlády v oblasti sociálních služeb může mít fatální následky

23.05.2019 15:41

Piráti se dnes připojili k výzvě opozičních stran na svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny k problému nedostatku financí na sociální péči v roce 2019. Mimořádnou schůzi požadují s ohledem na to, že vláda nedokázala v rozpočtu najít dvě miliardy korun na sociální služby a sociální práci na obcích, tedy například pro seniory, matky v azylových domech nebo lidi s handicapem, a hrozí tak kolaps.

Richterová (Piráti): Hospodaření vlády v oblasti sociálních služeb může mít fatální následky
Foto: Česká pirátská strana
Popisek: Olga Richterová

„Jde o problém, který nepočká a musí se řešit bez jakéhokoliv odkladu. Pokud ne, začnou kvalifikovaní pracovníci odcházet jinam a důsledky mohou být pro část poskytovaných služeb zcela fatální a nevratné. Obce, kraje a neziskové organizace nemohou konat zázraky na počkání a bez peněz od státu nemůže pomoc, kterou každodenně statisícům občanům poskytují, udržet svou kvalitu,“ upozorňuje poslankyně a místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku Olga Richterová. Problém souvisí i s chybějícími 200 miliony korun na sociální práci na obcích.

„Chci znát odpověď vlády na zcela zásadní otázku – jak mají obce a kraje cokoliv v oblasti sociálních služeb plánovat, když je financování státu zcela nepředvídatelné. Veškeré plány rozvoje jsou totiž k ničemu, když stát náhle změní své směřování a škrtne finance těm nejpotřebnějším. Vedle nepředvídatelnosti a náhlých změn se potýkáme s tím, že nemáme jako stát definované priority,“ uvádí Richterová a dodává: „Apeluji na vládu, aby začala jednat a uvědomila si závažnost situace. Jen nerada bych se dočkala toho, že nebudeme schopni poskytnout základní pomoc lidem v těžké životní situaci. Že budeme pouze zachraňovat holé životy v nemocnicích, ale neposkytneme mnohem levnější a efektivnější pomoc v prvním okamžiku větších problémů.“

Pirátský radní pro oblast sociálních služeb a zdravotnictví Michal Kočí varoval před situací, kdy by obce musely kvůli nepředvídatelnému snížení dotace na výkon sociální práce propouštět. „V roce 2018 jsme na naší obci mohli z dotace na výkon sociální práce uhradit 6,65 pracovníků. V roce 2019 je to pouze plat pro 2,77 pracovníků. K tomuto škrtu došlo bez předchozího varování. Jenže nyní Městská část Praha 10, která je na počet obyvatel šestou největší obcí ČR, zaměstnává 14 sociálních pracovníků a pro optimální zvládání množství klientů by jich potřebovala 17 (dle metodiky Ministerstva práce ČR dokonce 20). Jak mám zajistit povinnosti, které mi stát ukládá, když mi k tomu nedává prostředky,“ ptá se Michal Kočí.

Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb v Hlavním městě Praha ZDE
Nález Ústavního soudu k dostupnosti služeb sociální péče ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): Zavádí se společné, jednotné a závazné azylové řízení,

20:01 Fiala (SPD): Zavádí se společné, jednotné a závazné azylové řízení,

Projev na 100. schůzi Poslanecké sněmovny 18. dubna 2024 k migračnímu paktu.