Richterová (Piráti): Hrát si doma je fajn

06.07.2020 10:31

Komentář na facebookovém profilu k zákonu o dětských skupinách

Richterová (Piráti): Hrát si doma je fajn
Foto: Česká pirátská strana
Popisek: Olga Richterová

Jenže okolo 2. roku věku už začíná být fajn i parta dalších dětí, stejně tak bývá velmi napjatý rodinný rozpočet. A ve třech letech chtějí dát děti do školky už opravdu mnozí rodiče. Stále ale na odmítnutí narážejí i tříleté děti (tj. se zákonným nárokem). Detaily se dozvíte z vládní Analýzy dostupnosti zařízení péče o děti v předškolním věku.

Řešení přitom máme: menší děti, a potřebnou flexibilitu, totiž řeší dětské skupiny, s více než 16 tisíci tolik potřebnými místy.

Akorát jsou ve velkém ohrožení:
Vláda 29. 6. 2020 opět odložila projednávání novely zákona o dětských skupinách. Tisíce rodičů i zřizovatelů tak zůstávají v nejistotě. Legislativa má totiž kromě jiného řešit budoucí financování dětských skupin, je tudíž zásadní pro jejich další fungování. Dosavadní způsob čerpání financí z evropských fondů bude možné využít nejdéle do roku 2022, poté už bude záležet na jednotlivých státech, zda a jak provoz zajistí.

Jde o téma, které jsem interpelovala už 5.12.2019, a od té doby několikrát. Ptala jsem se, kdy předseda vlády vyřeší rozpory mezi min. školství a MPSV, a zákon půjde na vládu. Nu, a včera byl sice na programu, ale neprojednán. Navíc legislativní proces trvá dlouho, a zanedlouho bude za rok před volbami.

Když to shrnu:
Od roku 2014 díky podpoře z Evropských fondů vzniklo přes tisíc dětských skupin, které se osvědčily a je o ně zájem jak ze strany rodičů, tak zaměstnavatelů a obcí. Nabízí alternativu k přeplněným školkám, které nemají prostor pro přijetí dětí mladších tří let, pro práci s dětmi se specifickými potřebami apod. Jde o běžnou formu péče i v okolních státech. Proč se tedy stát zdráhá dětské skupiny uznat za potřebné a přímo je financovat, když stejně školky nemají dostatečné kapacity?

Nebo je snad podpora rodiny myšlená jenom slovně?
Tady ale PR fakt nestačí: Vláda zkrátka neplní sliby o podpoře rodiny, odkládá řešení financování dětských skupin - a rodičům vysílá signál, že není moudré mít více dětí, natož brzy. I když by kartářky pana premiéra věštily opak.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Podáme žalobu proti povinnému očkování vybraných skupin, které zavádí vláda vyhláškou

22:21 Okamura (SPD): Podáme žalobu proti povinnému očkování vybraných skupin, které zavádí vláda vyhláškou

Komentář na facebookovém profilu k vládním opatřením proti koronaviru