Řihák (ČSSD): Odborníci by nás již nyní měli začít bránit před další povodní

02.07.2013 12:11

Miliardové škody, slzy, zoufalství, spousta bláta, zmaru a především pět mrtvých. To vše a ještě mnohem víc nám zanechala velká voda, která se prohnala na začátku letošního června Středočeským krajem. A co dál?

Řihák (ČSSD): Odborníci by nás již nyní měli začít bránit před další povodní
Foto: Archiv JŘ
Popisek: Senátor ČSSD Josef Řihák

Zůstane po letošní povodni alespoň něco pozitivního? Poučíme se už konečně, že s přírodou nemá smysl bojovat, a že je třeba jí vnímat?

Povodně, které nás zasáhly letos, byly v mnohém jiné než v letech 1997 a 2002. Ve středních Čechách tentokrát nejhůře dopadli lidé žijící v okolí menších vodních toků. Právě tam vodní živel naplno předvedl svou ničivou sílu. Lépe na tom tentokrát byly velké řeky. A nejen proto, že hladina Vltavy letos při kulminaci dosáhla přibližně o metr a půl níže, než při „tisícileté“ potopě v srpnu 2002. I škody jsou letos celkově menší, než tomu bylo před jedenácti lety. Velká města byla tentokrát na velkou vodu lépe připravena.

Přesto jsou i v povodí velkých českých řek místa, která opět skončila špatně. Obyvatelé Zálezlic, Hořína, Kralup nad Vltavou či Neratovic – ti se dnes oprávněně ptají, jak je možné, že v krátké době jsou jejich domy znovu pod vodou?

Ať chceme, nebo ne, potvrzují se slova odborníků na klima, kteří upozorňují, že na naší planetě definitivně skončila relativně klidná léta druhé poloviny 20. století. Čím dál častěji bude nyní na různých místech docházet k prudkým výkyvům počasí. Katastrofální záplavy, kruté zimy, přívalové deště, tornáda, ničivé větry – to vše se stává běžnou realitou našich životů a musíme se tomuto stavu přizpůsobit.

Ochrana před velkou vodou by se měla jednou z rozvojových priorit obcí a měst. Vesnicím už nestačí jen mít opravenou radnici, novou školku, funkční vodovod a kanalizaci. Ve volebních programech stran a hnutí v příštích volbách se zákonitě musí objevit i protipovodňové hráze, suché poldry, retenční nádrže.

I Středočeský kraj musí na novou realitu reagovat. Na krajském úřadě by měla vzniknout pracovní skupina složená z odborníků, která se bude zabývat protipovodňovou ochranou v nejvíce ohrožených oblastech. Předpokládám, že tato skupina se bude dvakrát ročně scházet, a řešit, co je potřeba kde udělat. Prostě se už příště nemůže stát, že výstavba protipovodňové hráze u jedné vesnice nebude dokončena ani za deset let. Nebo že hráz dimenzovaná na stoletou vodu přeteče už při padesátileté vodě. To jsou chyby, které si již při příštích povodních nesmíme dovolit.

MVDr. Josef Řihák, hejtman Středočeského kraje    

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vítová (ANS): Záměrné matení pojmů levice a pravice

4:32 Vítová (ANS): Záměrné matení pojmů levice a pravice

V současné době dochází k záměrnému matení pojmů. A aby lidé už vůbec nevěděli, jak se mají orientov…