Rodící se koalice SPOLU, Pirátů a STAN je promarněná příležitost Pražanů na lepší život. SPD koalici nepodpoří

15.02.2023 19:15 | Tisková zpráva

SPD pro novou koalici na pražském magistrátu ruku nezvedne. Její členy kritizuje, zejména kvůli plánům Pirátů a kvůli údajně netransparentnímu hospodaření.

Rodící se koalice SPOLU, Pirátů a STAN je promarněná příležitost Pražanů na lepší život. SPD koalici nepodpoří
Foto: SPD
Popisek: Dr. Ing. Milan Urban, jednička kandidátky SPD, Trikolory, Hnutí PES a nezávislých společně pro Prahu do Zastupitelstva hlavního města Prahy

Anketa

Chystáte se ke koupi elektromobilu?

0%
97%
hlasovalo: 19967 lidí
Rodící se vládní koalice SPOLU, Pirátů a STAN bude pokračovat v dosavadním chaotickém vedení města. Žádné výrazné změny k lepšímu se očekávat nedají. Vyplývá to z koaliční smlouvy, kterou má SPD k dispozici. V dopravě se smlouva omezuje na vágní podporu vybudování vnějšího a městského okruhu, není ale vyspecifikováno, kdy a jak se tak stane. Vůbec nejsou zohledněny další důležité stavby jako Radlická magistrála nebo zahloubení magistrály v Holešovičkách. Naopak, smlouva významně posiluje úlohu cyklodopravy, která se v Praze ukázala jako velmi problematická. „Je to popření volebních proklamací ODS a primátora Svobody, že dost bylo pirátských experimentů. Nominace Zdeňka Hřiba na post náměstka pro dopravu je naprostý výsměch obyvatelům Prahy, kteří volili změnu,“ uvedl předseda zastupitelského klubu SPD Milan Urban.

Budeme bojovat za obnovu zdravotních pohotovostí

Dalším problematickým bodem je zdravotnictví. Smlouva vůbec nezohledňuje obnovení zdravotních pohotovostí, které Piráti na městských částech postupně zrušili a převedli tuto službu na Fakultní nemocnice. Ty ale nestíhají. „Je prioritou SPD zdravotní a zubní pohotovosti a nonstop lékárny postupně obnovit na všech městských částech. Magistrát by na to měl finančně přispívat. Rozpočet by to nijak zásadně nezatížilo, jedná se maximálně o desítky miliónů, je to ale výrazná služba k zlepšení kvality života občanů Prahy. Čekat hodiny v nemocnici s plačícím dítětem, než se dočká ošetření, je v dnešní době nehoráznost. Náš předseda zdravotního výboru Zdeněk Seidl již podnikl příslušné kroky k nápravě, jsme velice zvědaví, zda-li tuto potřebnou službu občanům koalice podpoří,“ podotkl Urban. 

Ukončení pirátských sociálních experimentů na lidech v oblasti bydlení pokračuje. 

Smlouva předpokládá zachování dosavadní vadné politiky přidělování obecních bytů, která rozvrátila sociální soudržnost v Praze a zvýšila obecní nepořádek a kriminalitu. Piráti si totiž prosadili koncepci  Housing First, která přiděluje městské byty primárně sociálně nepřizpůsobivým obyvatelům a neplatičům na úkor slušných. Po jejich nastěhování pak dochází ke konfliktům se starousedlíky a vytváření ghett, které známe ze severních Čech. Nejhorší situace je nyní na Černém mostě, Řepích, Modřanech a Praze 10, kde občané pravidelně sepisují petice a stížnosti. SPD jejich prosby a zoufalé snahy o pomoc řeší. „Je naopak potřebné obnovit původní funkční sociální systém prostupného bydlení, který Piráti a Praha Sobě (radní Johnová) naprosto rozvrátili. Provádět sociální experimenty na lidech a pozorovat následně jejich neštěstí je zlomyslnost, kterou Piráti a Praha Sobě na Pražanech 4 roky beztrestně prováděli. Je třeba tomu konečně učinit přítrž. Jsme velice zvědavi, zdali nová náměstkyně primátora zodpovědná za bydlení Alexandra Udženija (ODS) podpoří iniciativu SPD o nápravu katastrofálního stavu obecního bydlení v Praze. Iniciativu ve výborech jsme již zahájili. Naše hlasy v Zastupitelstvu jsou také k dispozici,“ vysvětlil Urban.    

Klimatický plán se může stát největším tunelem veřejných financí v historii Prahy. 

Samostatnou kapitolou je vehementní prosazování tzv. Klimatického plánu z dílny policejně stíhaného bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN). Politici koalice se nechali slyšet, že chtějí proinvestovat neuvěřitelných 200 miliard korun. Zodpovědnost má převzít kontroverzní náměstkyně za Piráty Jana Komrsková, která je kritizována ze strany radnice Prahy 10 z netransparentního chování v době, kdy zde byla místostarostkou. „Na jednu stranu Piráti ruší zdravotní pohotovosti za pár miliónů a naše děti musí plakat v bolestech v přeplněných čekárnách, ale na kontroverzní projekty jsou stovky miliard. Mementem by měl být nepovedený projekt umělého rybníka na Letné, který stál 20 miliónů korun, ale nefunguje. Voda se tam musí složitě a draze čerpat z Vltavy, vůbec to neplní účel zadržování vody v krajině, časem se to zanese bahnem a komáry. Máme velkou obavu, že Klimatický plán je pouze zástěrka pro tunelování obecního rozpočtu na účelové projekty,“ podotkl Urban. 

Rozdělení výborů je výsměch veřejné kontrole

Je proto podle něj výsměch veřejné kontrole, jestliže nově vznikající koalice zakázala účast SPD ve všech kontrolních výborech a dozorčích radách. V koaliční smlouvě je výslovně uvedeno, že počet míst SPD ve výborech je omezen na 17 míst. Toto omezení platí pouze pro SPD. V dozorčích radách městských podniků se s účastí SPD vůbec nepočítá. Dozorčí rady jsou ale ze zákona určeny ke kontrole hospodaření, tedy účast opozice je nanejvýše potřebná, jinak hrozí korupce. „S takovou arogancí moci jsem se doposud nesetkal. Je to naprosto zbytečné. Na druhou stranu, když vidíme ty plány koalice do budoucna, je jasné, že nechtějí, abychom měli potřebné informace a koukali jim pod prsty,“ vysvětlil Urban. 

Koalice bude nefunkční, proto ji nepodpoříme. Hádají a uráží se už teď.  

Podle něj bude koalice nefunkční i z hlediska dosavadní komunikace mezi leadery ODS Bohuslavem Svobodou a Pirátem Zdeňkem Hřibem, kteří se nevybíravě napadali. Svoboda vinil Hřiba z nekompetence Hřib Svobodu z neschopnosti mandát vykonávat vzhledem ke zdraví a věku. „SPD nabízí své hlasy pro vznik stabilní koalice, kde se nebudou politici hádat a urážet, ale budou pracovat pro Prahu a Pražany. To se u této koalice chaosu a promarněných příležitostí čekat nedá. Z těchto důvodů koalici nepodpoříme,“ oznámil Urban.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Neudělali byste lépe, kdybyste Nekulu nahradil?

Jste personálně tak na dně, že vaším nejlepším nominantem na ministra je Nekula? Podle mě by bylo trefnější, kdyby se jmenoval Nekňuba, soudě podle toho, jak si jako ministr vede

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Kovářová: Výslech, kdo, jak a proč hlasoval, je konec demokracie, senátorko Němcová

23:02 Senátorka Kovářová: Výslech, kdo, jak a proč hlasoval, je konec demokracie, senátorko Němcová

Projev na 12. schůzi Senátu ČR 31. května k žádosti o vyslovení souhlasu Senátu Parlamentu České rep…