Rozvoral (SPD): Je žádoucí podporovat naše mladé pracující rodiny v získání vlastního bydlení

19.07.2022 14:31

Hnutí SPD konstatuje, že vláda Petra Fialy (ODS) za celou dobu svého vládnutí neudělala pro naše občany vůbec nic v otázkách bydlení, přestože pomoc s bydlením slibuje ve svém programovém prohlášení.

Rozvoral (SPD): Je žádoucí podporovat naše mladé pracující rodiny v získání vlastního bydlení
Foto: Archiv Radka Rozvorala
Popisek: Radek Rozvoral

Mladí slušní a pracující občané nemají téměř šanci bez značné pomoci rodičů získat vlastní bydlení, z důvodu stále se zvyšujících hypoték řada z nich nebude schopna tyto hypotéky splácet, a upadne tak do dluhových pastí a exekucí. Tito lidé budou neustále ve stresových situacích, což negativně ovlivní jejich rodinný život. Ceny nemovitostí stále rostou, oproti tomu růst platů a mezd je pro většinu zaměstnanců pozastaven. K tomu si ještě přidejme stále se zvyšující ceny potravin, energií a pohonných hmot a inflaci přesahující už 17 procent.

Anketa

Komu více důvěřujete?

hlasovalo: 9625 lidí

Rostou nejen ceny nemovitostí, ale i hypotéky, kdy jejich sazby již překonaly šestiprocentní hranici a budou dál růst. Průměrná nabídková sazba vzrostla začátkem července např. u České spořitelny na 6.24 %. Loni touto dobou přitom banky nabízely hypotéky v průměru se sazbou 2,06 %. Představa mladých lidí, že si vezmou hypotéku kolem tří milionů a budou měsíčně splácet do 10 tisíc korun, je nereálná. Splátka 10 tisíc dnes vystačí na hypotéku do výše dvou milionů korun. Na nejžádanější hypotéku ve výši tři miliony korun je potřeba splácet minimálně 16 tisíc korun.

Uvedu příklad: Podle Eurostatu je průměrná velikost českého bytu 78 metrů čtverečních a za průměrné ceny za metr čtvereční podlažní plochy 87.700 korun by se pořizovací cena za byt vyšplhala na 6.840.600 korun. Pokud je žadateli do 36 let, má nárok na hypoteční úvěr na 90 procent z celkové ceny nemovitosti. V takovém případě by si potřeboval od banky vypůjčit 6.156.540 korun, což by při nynější úrokové sazbě přes šest procent představovalo splácení po dobu třiceti let, a při fixaci na pět let by se jeho měsíční splátka pohybovala kolem 37.867 korun (zdroj: Hypoteční kalkulačka, Česká spořitelna). K tomu ještě dodám, že ceny nových bytů v Praze v prvním čtvrtletí tohoto roku vzrostly na téměř 145 tisíc korun za metr čtvereční.

Hnutí SPD ve věci bytové politiky přináší řadu návrhů, jak pomoci našim občanům k řešení jejich bytové situace. Všichni občané se mohou na našich webových stránkách (www.rodinanaprvnimmiste.cz) blíže seznámit s naším projektem: "Rodina na prvním místě", ve kterém nabízíme možná řešení vedoucí k získání vlastního bydlení, a to nejenom pro mladé rodiny. V oblasti bydlení je nutné podpořit výstavbu družstevních, městských a obecních bytů, poskytnout výhodné manželské půjčky rodinám a nájemní bydlení v obecních bytech. To je způsob, který navrhuje hnutí SPD, vedoucí k zastavení růstu cen bydlení. Podporujeme bydlení lidí, nikoliv spekulace developerů a překupníků. Zodpovědnost za aktuální stav v oblasti bytové politiky nese svou nečinností Fialova vláda.

Radek Rozvoral

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí SPD. Předseda RK SPD STČK.
  • poslanec

Článek byl převzat z Profilu Radek Rozvoral

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Kamal Farhan byl položen dotaz

Co vyřeší zákaz THC?

Podle mě nic. Buď se přesune látka na nelegální trh nebo vznikne nová. Navíc není to tak, že trh s legálními látkami lze aspoň regulovat, což se o těch nelegálních říci nedá? A v čem je třeba THC horší než alkohol? A proč je na tabák zakázána reklama a na alkohol ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ženíšek (TOP 09): Rusko prohraje... Pokud tedy uděláme dost

6:04 Ženíšek (TOP 09): Rusko prohraje... Pokud tedy uděláme dost

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k válce na Ukrajině.