Rozvoral (SPD): Nařknout prezidenta z velezrady v případu novičok je nehoráznou obludností

05.04.2018 9:10

Vyjádření některých politiků z takzvaného Demokratického bloku na adresu prezidenta Miloše Zemana s tím, že se dopustil velezrady, když dle svých zákonných pravomocí pověřil BIS pátráním po novičoku v ČR, jsou nehoráznou obludností.

Rozvoral (SPD): Nařknout prezidenta z velezrady v případu novičok je nehoráznou obludností
Foto: archiv
Popisek: Radek Rozvoral, SPD

Poslanec Jan Farský (STAN) napsal na Twitteru: „Zeman pověřil BIS pátráním po novičoku. Aktivně se tak zapojil do šíření ruských dezinformací. Ohrožuje tak bezpečnost České republiky.“ Následně ještě pro Radiožurnál doplnil, že hnutí Starostové a nezávislí zváží podání ústavní žaloby pro velezdradu na prezidenta Miloše Zemana, a to kvůli jeho postoji v kauze Skripal a údajnému výskytu látky novičok na území Česka.

Tyto výroky zazněly v souvislostí otrávením dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii. Postoj k útoku na bývalého agenta Sergeje Skripala, kvůli němuž byli z Velké Británie vyhoštěni ruští diplomaté, rozdělil i premiéra v demisi Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana. Zatímco Babiš se rozhodl přidat k několika evropským státům a vypověděl tři ruské diplomaty z Česka. Prezident Zeman je v hodnocení kauzy zdrženlivější a zcela správně a profesionálně k této kauze přistupuje. Navrhuje, ať Británie nabídne konkrétní důkazy a na základě jejich vyhodnocení by zvolil další postup. S tímto jeho tvrzením zcela souhlasí naše hnutí SPD. Z tohoto důvodu prezident požádal BIS (má právo úkolovat BIS), aby byly prověřeny signály na základě článku v Lidových novinách ze dne 23. března k této kauze.

Následně se k výrokům předsedy poslaneckého klubu STAN Farského přidali i další politici jako např. Gazdík (STAN), ten dokonce napsal, že se prezident pohybuje na hranici vlastizrady, Pospíšil (TOP 09), Němcová (ODS) a poukazují na to, že se prezident Zeman velezrady dopustil.

Na výroky těchto politiků trefně reagoval prezident Zeman v televizním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov a přirovnal tato tvrzení s odkazem na americký film (1959), „Myš, která řve“

Odborné upřesnění na tyto výroky, směřující proti panu prezidentovi: Osobní působnost se vztahuje na výjimky z působnosti trestního zákona, které jsou odůvodněné osobním postavením pachatele. Mezi osoby vyňaté z působnosti trestního zákona patří i funkce prezidenta republiky (čl. 65 Ústavy), kterého nelze trestně stíhat. Trestní stíhání pro trestné činy spáchané prezidentem republiky po dobu výkonu jeho funkce je navždy vyloučeno. Může být postižen jen tzv. delikt velezrady (odpovědnost ústavněprávní), projednává se před Ústavním soudem na základě obžaloby Senátu (delikt velezrady je vymezen zákonem č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu České republiky, zde se upravuje i způsob řízení). Nejedná se o trestný čin, tzv. sankce je mimo systém trestů obsažený v trestním zákoníku.

Co dodat na závěr? Název příspěvku hovoří za vše.

Převzato z profilu.

Radek Rozvoral

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD).
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VÝSLEDKY voleb do Senátu

16:15 VÝSLEDKY voleb do Senátu

Výsledky voleb druhého kola do Senátu Parlamentu ČR, konaných dne 12. 10. – 13. 10. 2018, rozdělené …