Rozvoral (SPD): Senát má nové vedení – nic to nemění na tom, že jsme pro jeho zrušení

19.11.2018 9:15

Minulý týden ve středu si senátoři zvolili nové vedení a jeho předsedou se na další období stal Jaroslav Kubera z ODS, kterému přejeme, ať se mu ve funkci daří a hájí zájmy všech našich slušných občanů.

Rozvoral (SPD): Senát má nové vedení – nic to nemění na tom, že jsme pro jeho zrušení
Foto: archiv
Popisek: Radek Rozvoral, SPD
reklama

Stanovisko SPD k Senátu jako státní instituci je dlouhodobě známe – považujeme ho za nadbytečný a stejně tak ho vnímá i drtivá většina našich občanů, kteří to každé dva roky dokazují svým přístupem v senátních volbách, kdy jejich účast zvláště ve druhých kolech je tristní.

Ústava České republiky jako prioritní zákon platný od 1.1.1993 definuje zákonodárnou moc Parlamentu České republiky, který má dvě komory, horní a dolní. Horní komoru tvoří Senát a dolní komoru Poslanecká sněmovna. Senát je státní institucí, je nerozpustitelný a zasedá v něm 81 senátorů, kteří jsou voleni na dobu šesti let, a každé dva roky je z jedné třetiny obnovován. Senátorem může být zvolen každý občan ČR, který má právo volit a dosáhl věku 40 let. Kandidáty mohou navrhovat politické strany, hnutí, nebo sami kandidáti mohou kandidovat jako nezávislí. První volby do Senátu se konaly v roce 1996 a jeho prvním předsedou byl zvolen Petr Pithart. Senátorem nemůže být prezident, poslanec nebo soudce. Naopak senátor může být souběžně ministrem, hejtmanem nebo starostou.

V minulém týdnu se dne 14. listopadu konala volba předsedy Senátu. Předsedu volili všichni senátoři. Z prvního kola nevzešel vítěz. Přítomni byli všichni senátoři (81) a Kubera získal 35 hlasů, druhý Hampl získal 22 hlasů a třetí Horník získal 18 hlasů. Následovalo druhé kolo, do kterého postoupili první dva z prvního kola. Ve druhém kole v tajném hlasování zvítězil Jaroslav Kubera (ODS), kdy získal 46 hlasů.

Jaroslav Kubera (věk 71 let) se tak stal na další období předsedou Senátu Parlamentu České republiky. Svou politickou kariéru nastartoval v roce 1994, kdy se stal starostou města Teplice a tuto funkci vykonával do roku 2018 (2014 – 2018 primátor statutárního města Teplice). Od roku 2000 je senátorem Parlamentu České republiky. Od roku 2016 byl dlouholetý člen ODS místopředsedou Senátu. Sám Kubera je znám některými svými výroky a je silným zastáncem kuřáků. Dle prezidenta Miloše Zemana byl pan Kubera pro Českou republiku nejvhodnější z navržených kandidátů, i když sám pan prezident je pro zrušení Senátu. Proběhla i volba místopředsedů. Prvním místopředsedou Senátu se stal Jiří Růžička (BEZPP) a jako místopředsedové byli zvoleni Jan Horník (STAN), Miluše Horská (BEZPP), Jiří Oberfalzer (ODS) a Milan Štěch (ČSSD).

Naše hnutí SPD má na Senát Parlamentu České republiky stejný názor, jako zastává prezident Miloš Zeman a považuje tuto státní instituci za nadbytečnou, která zbytečně čerpá státní finance, jež bychom mohly lépe využít k zabezpečení vyšší životní úrovně našich občanů.

Převzato z profilu.

Radek Rozvoral

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí SPD. Předseda RK SPD STČK.
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Chaos v krajích je důsledkem odmítání přímé volby hejtmanů

17:36 Vích (SPD): Chaos v krajích je důsledkem odmítání přímé volby hejtmanů

Hnutí SPD dlouhodobě navrhuje zavedení přímé volby hejtmanů, primátorů a starostů. Vláda ANO, ČSSD s…