Rozvoral (SPD): Vítáme aktivity Řecka v zabránění vstupu nelegálním imigrantům na své území

06.02.2020 15:05

Už od poloviny loňského roku žádá Řecko Evropskou unii a Turecko, aby mu pomohly s řešením, jak zamezit stoupajícímu přílivu imigrantů do jejich země. Jedná se hlavně o některé řecké ostrovy, na kterých už je situace neúnosná.

Rozvoral (SPD): Vítáme aktivity Řecka v zabránění vstupu nelegálním imigrantům na své území
Foto: archiv
Popisek: Radek Rozvoral, SPD
reklama

Hnutí SPD neustále upozorňuje na možnou hrozbu, kterou představují pro celou Evropskou unii nelegální imigranti, kteří nepolevují ve svém úsilí dostat se všemi způsoby do evropských zemí. Představitelé EU dnes tvrdí, že imigrační krize už odezněla, nynější počty imigrantů mířících do zemí EU jsou pod kontrolou a v žádném případě nepředstavují bezpečnostní hrozbu. Naše hnutí SPD je jiného názoru, což dokládá například současná situace v Řecku.

Potřeba vyřešit přístup Evropské unie a jejích členských států k nelegální imigraci se ani v minulém roce nesnížila, což potvrzují statistiky za rok 2019 i vývoj v prvním měsíci tohoto roku. Podle Mezinárodní organizace pro migraci přišlo do EU za loňský rok více než 110 tisíc běženců a za letošní leden jen na řecké ostrovy, které jsou imigrací nejvíce zatížené, jich přibylo více jak tisíc i navzdory tomu, že v Řecku zuří zimní bouře a počasí je velmi nehostinné. V roce 2019 se počet imigrantů do Řecka zdvojnásobil v porovnání s rokem 2018.

Obyvatelé řeckých ostrovů se bouří, že je situace neúnosná a přirovnávají ji k roku 2015, kdy byla imigrační krize na vrcholu. Na vině je skutečnost, že na řeckých ostrovech již není místo v záchytných táborech pro tolik imigrantů. Nejhorší situace je na Samosu a Lesbosu. Místní obyvatelé žádají řeckou vládu Kyriakose Mitsotakise i lídry Evropské unie o pomoc. Evropská unie se spokojila s tím, že do Řecka posílá více peněz z unijního rozpočtu a tím je pro ni problém vyřešen. K vyřešení problému nenapomáhá ani Turecko, které už ilegální imigraci přes Egejské moře tolik nezabraňuje a velmi se snížil počet repatriací imigrantů z Řecka do Turecka.

V Řecku působí od léta minulého roku nová vláda, kterou tvoří konzervativní Nová demokracie. Ta zaujala tvrdší postoj vůči žadatelům o azyl, ale musí se vypořádat i s tím, že řecké úřady jsou z důvodu zvýšené imigrace zavaleny žádostmi o azyl, na jejichž vyřizování jim nestačí kapacity. Uvádí se odhadem 80.000 nevyřízených žádostí o azyl od předchozí vlády. Konzervativní Mitsotakisova vláda na podzim prosadila v parlamentu zákon, který má mimo jiné zrychlit azylová řízení a zjednodušit deportace imigrantů bez nároku na azyl. Začátkem roku 2020 vláda opět zřídila ministerstvo pro migraci a azyl, které loni po nástupu do úřadu zrušila. Koncem ledna tohoto roku také řecké ministerstvo obrany vypsalo výběrové řízení na instalaci tzv. plovoucích ochranných systémů v Egejském moři, které budou použity v případě nutnosti omezit nápor imigrantů ze sousedního Turecka. Jak informovala agentura AFP, celkové náklady na pořízení by se měly pohybovat okolo půl milionu eur. Řecká vláda si od těchto plovoucích ochranných systémů slibuje, že tyto sítě o délce 2,7 kilometrů, vysoké 1,1 metru a vybavené blikajícími světly, pomůžou zachytit malá plavidla pašeráckých skupin převážejících imigranty z Turecka na řecké ostrovy.

Hnutí SPD vítá aktivity Řecka v zabránění vstupu nelegálním imigrantům na své území. Připomeňme si v této souvislosti aktivity bývalého italského ministra vnitra Mattea Salviniho ve věci zákazu vplutí lodí s imigranty k italským břehům, a jak to dopadlo. Vrcholní lídři EU totiž podporují příliv imigrantů do zemí EU, a proto nemají zájem problém s nelegální imigrací řešit. Na tentýž problém upozorňovalo i Spojené království a byl to i jeden z vážných důvodů, proč Britové opustili Evropskou unii.

Radek Rozvoral

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí SPD. Předseda RK SPD STČK.
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prokop (ANO): Hotel Opatov na jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy

22:48 Prokop (ANO): Hotel Opatov na jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy

Milí sousedé, asi jste v tomto týdnu zaregistrovali, že magistrát začíná váhat s již několikrát doml…