Rozvoral (SPD): Vojáci musí zůstat hlavně doma a připravovat se na obranu ČR

03.01.2019 10:23

Koncem roku 2018 proběhla v německých médiích, patřících pod agenturu DPA, zpráva, že německý Bundeswehr chce v budoucnu získávat nové vojáky i z řad našich občanů.

Rozvoral (SPD): Vojáci musí zůstat hlavně doma a připravovat se na obranu ČR
Foto: archiv
Popisek: Radek Rozvoral, SPD

Podobné nabídky, jako ta zveřejněná německou agenturou DPA ohledně náboru našich občanů do řad Bundeswehru, představují jen další nástroj pro ztrátu národní suverenity. Naše hnutí SPD plně respektuje Armádu ČR jako hlavní složku ozbrojených sil České republiky, jejímž hlavním úkolem je obrana naší republiky proti vnějšímu napadení. Vojáci musí zůstat hlavně doma a připravovat se na obranu České republiky a ne nějakého evropského superstátu.

Řadu občanů, politiků i celé naše hnutí SPD velice pobouřila zpráva o tom, že Bundeswehr chce lanařit naše občany pro službu v jejích řadách. Zprávu zveřejnila německá tisková agentura DPA, která je největší zpravodajskou agenturou Spolkové republiky Německo a čtvrtou největší zpravodajskou agenturou světa. Jde v podstatě o nejdůležitější zpravodajský servis v německém jazyce. Tato agentura koncem tohoto roku zveřejnila plán generálního inspektora Bundeswehru Eberharda Zorna, který má na starost personální management. Z důvodu nedostatku odborníků, navrhuje přijímat do řad Bundeswehru lékaře a IT specialisti ze zemí východní Evropy, včetně České republiky. Nalákat nové rekruty chce především na vyšší platy (asi dvojnásobné, než jsou u nás).

Radek Rozvoral

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí SPD. Předseda RK SPD STČK.
  • poslanec

Na základě této zprávy bych chtěl apelovat dvěma směry:

Za prvé na naše politiky, kteří jsou za stav naší armády odpovědni.

Armáda ČR v době svého vzniku v roce 1993 disponovala více než sto tisíci vojáky. V následujících letech prošla složitým procesem redukce početních stavů a vytváření nových organizačních struktur. V roce 1999 při vstupu České republiky do NATO armádu tvořilo 23.000 vojáků z povolání a 33.000 vojáků v základní službě. V roce 2005 byla zrušena základní vojenská služba a Armáda ČR se stala zcela profesionální. V současné době má armáda okolo 21.000 profesionálních vojáků a podílí se především na zajištění činností a misí Aliance. Nová strategie Armády ČR počítá s 30.000 vojáky v roce 2026. To se ale nedaří naplňovat. V naší armádě chybí okolo 5.000 vojáků a armáda není schopna za této situace zabezpečit obranu naší republiky v případě, kdyby taková situace nastala. Z tohoto důvodu musí naše armáda nabízet takové pobídky, které by oslovily nové adepty o službu v armádě, a nechtěli se např. zajímat o službu v Bundeswehru. Armáda potřebuje vice finančních prostředků, které budou správně investovány.

Za druhé na naše občany, kteří by chtěli svůj profesní život prožít v armádě.

Služba v Armádě ČR je výsadou a měla by být považována za poslání. V jejich řadách by měli sloužit po všech stránkách odborníci, kteří jsou na výkon povoláni vojáka v Armádě ČR hrdi a v případě nutnosti jsou odhodláni nasadit i svůj život za obranu naší vlasti. Za to by měli užívat respekt a úctu všech našich občanů.

Hnutí SPD apeluje na naše občany – služba v naší armádě je projevem národní hrdosti a vlastenectví. Podpořme zájem o službu v Armádě České republiky, investice do vojáků naší armády je správná cesta.

(převzato z Profilu)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vystrčil (ODS): Výsledky voleb na Vysočině

17:08 Vystrčil (ODS): Výsledky voleb na Vysočině

Ne všichni sledovali výsledky voleb do Poslanecké sněmovny stejně pozorně a intenzivně.