Rozvoral (Úsvit): Majdan a Islámský stát

12.01.2015 11:39 | Zprávy

To jsou podle mého názoru dvě nejdůležitější události, které se udály ve světě v roce 2014 a které se nás zcela jistě velice dotýkají. Je potřeba si je neustále připomínat, ale hlavně také už konečně něco udělat, aby se nás v budoucnu dotýkaly co nejméně.

Rozvoral (Úsvit): Majdan a Islámský stát
Foto: RadekRozvoral.cz
Popisek: Radek Rozvoral

Majdan Nezaležnosti (tedy Náměstí nezávislosti) je srdce ukrajinské metropole Kyjeva, kde v listopadu 2013 začaly série protestů proti tehdejší ukrajinské vládě a hlavně prezidentovi z důvodu odmítnutí smlouvy o spolupráci mezi EU a Ukrajinou. Demonstranti tvrdili, že budou protestovat do té doby, než se něco změní a dokud prezident Janukovyč neodstoupí. Protesty vyvrcholily 21. února 2014, kdy pod tlakem evropských států podepsal Janukovyč spolu s třemi předsedy opozičních stran, ministry zahraničních věcí Německa, Polska, Francie a se zástupcem prezidenta Ruské federace dohodu o vyřešení krize. Podle této dohody se obě strany měly zdržet násilných akcí, parlament měl odhlasovat návrat k ústavě z roku 2004, měla být sestavena vláda národní jednoty a do prosince 2014 provedeny prezidentské volby. Následující den však demonstranti v čele s aktivisty Pravého sektoru bez ohledu na dohodu prohlásili, že Janukovyč musí okamžitě odstoupit. Poté zaútočili na vládní čtvrť a násilně ji zabrali včetně parlamentu. Násilnosti probíhaly v celé zemi a stoupenci Majdanu vypálili 500 kanceláří jeho Strany regionů. Téhož dne 22. února 2014 byl Janukovyč v nepřítomnosti (odjel z Kyjeva) nedemokraticky v rozporu s ústavou parlamentem sesazen z funkce prezidenta Ukrajiny. Od té doby se pomalu rozpoutávala občanská válka, která stále probíhá a dotýká se vzhledem k sankcím proti Rusku celé Evropy. V budoucnu se nás může dotknout ještě zdaleka více, jelikož se odhaduje, že v případě pokračování konfliktu k nám může proniknout až 100.000 ukrajinských uprchlíků. Političtí představitelé EU by měli na obě znesvářené strany nepřetržitě tlačit, aby zasedli ke kulatému stolu a jednáním konflikt vyřešili a to každý několika ústupky. Jedině tak může být konflikt zdárně ukončen, cinkání zbraní nevyřeší nic!

Mnohem horší událostí, která se udála v minulém roce, je podle mého názoru, ve kterém určitě nebudu sám, vznik Islámského státu, což je radikální islámská teroristická organizace původem z Iráku. Tato organizace vyhlásila na dobytém území na částech území států Iráku a Sýrie dne 3. ledna 2014 samostatný stát. Toto hnutí je známé svou přísnou interpretací islámu a islámského práva šaría, což je snaha o ovládnutí celého světa a je nechvalně proslulé násilím páchaném na obyvatelstvu, které je zaměřené hlavně na ty, kteří vyznávají jiná náboženství než sunnitský islám.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radek Rozvoral - profil

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

důchody

Tvrdíte, že to, že nebude za 20 let na důchody je jen strašení. Ale je tomu opravdu tak? Jednak bych čekala, že jako politici budete předkládat právě i vize, co bude do budoucna. A ohledně důchodů, kdo na ně bude vydělávat, když porodnost klesá? A i když možná na důchody bude, hlavní otázka je, zda ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Grulich: Závidíme jiným zemí jejich podporu výzkumu

21:02 Senátor Grulich: Závidíme jiným zemí jejich podporu výzkumu

Projev na 13. schůzi Senátu ČR 23. července 2025 k návrhu zákona o výzkumu, vývoji, inovacích a tran…