Růžička (KDU-ČSL): Vsetínská nemocnice slaví „jedničkové“ výročí

21.05.2022 13:06

Starosta Růžička popřál Vsetínské nemocnici k „jedničkovému“ výročí

Růžička (KDU-ČSL): Vsetínská nemocnice slaví „jedničkové“ výročí
Foto: Archiv PL
Popisek: Starosta Vsetína Jiří Růžička

Přesně 111 let od přijetí prvních pacientů si připomněla 16. května 2022 Vsetínská nemocnice. K „jedničkovému“ jubileu, které si nemocnice průběžně připomíná během celého letošního roku, poblahopřál ředitelce Věře Prouskové a potažmo všem zaměstnancům starosta Vsetína Jiří Růžička. 

Anketa

Jste ochotni alespoň částečně omezit topení, ježdění autem či užívání klimatizace, abyste pomohli Ukrajině proti Putinovi?

2%
97%
hlasovalo: 35306 lidí

„Rád bych nemocnici popřál, aby se jí dobře dařilo, aby měla spokojené pacienty, kteří naleznou pomoc v pravý čas, nadšené zaměstnance ve všech profesích, a také to, aby vzkvétala," uvedl starosta Růžička. „Kytici přijímám s obrovskou pokorou. Sto jedenáct let, to je několik tisíc zaměstnanců, kteří prošli odděleními, starali se o velkou spoustu pacientů. Naše historie je spojena s osobnostmi, kteří museli překonávat řadu překážek, nasadili kus sebe, aby nemocnice vznikla a rozvíjela se, měli nadšení, srdce pro medicínu. Kytice patří tedy všem dřívějším a nynějším zaměstnancům, protože zdravotnictví a medicína jsou stále náročnější fyzicky i psychicky, to si asi všichni uvědomujeme,“ připomněla ředitelka Vsetínské nemocnice Věra Prousková.

Slavnostní otevření nemocnice ve Vsetíně se uskutečnilo 23. dubna 1911. Dne 16. května 1911 přijala nemocnice první pacienty. Toto datum je vnímáno jako faktické zahájení její činnosti. Významnou roli při jejím vzniku sehráli tehdejší městský lékař MUDr. František Sova, architekt Michal Urbánek, ale i podnikatel Theodor Thonet, který městu levně odprodal pozemky k výstavbě a nemocnici vybavil nábytkem. Nemocnice měla v čele významné lékaře, například prvního primáře tehdejšího monoprimariátu MUDr. Josefa Gregora a především jeho nástupce MUDr. Josefa Holze, který byl ředitelem třicet let. Historie nemocnice je spojena s řadou významných jmen primářů, lékařů, sester, zaměstnanců, kteří se podíleli na rozvoji a stavbě nových pavilonů. Ten nejnovější byl otevřen v závěru roku 2018 a zázemí v něm našly interní a neurologické ambulance, lůžkové stanice interního spojeného lůžkového fondu a v pandemické době i covidové stanice. Nový interní pavilon patří k nejmodernějším pracovištím svého druhu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

předsednictví EU

Pořád se mluví, jak je to pro nás prestižní a důležité. Ale mění se tím něco i pro vás jako europoslance? Jste třeba víc sledovaní, máte víc prostoru? A není celá událost nebo co to je, příliš přeceněvána?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Hrabálek: Hokejový klub bude v Hradci minimálně do roku 2026

17:36 Primátor Hrabálek: Hokejový klub bude v Hradci minimálně do roku 2026

Město prodloužilo dohodu s Mountfieldem