STAN: České předsednictví EU hrozí mezinárodní ostudou

15.10.2019 14:40

Hnutí STAN navrhne na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny zařadit bod, ve kterém by vláda musela podat informaci o přípravě českého předsednictví EU.

STAN: České předsednictví EU hrozí mezinárodní ostudou
Foto: STAN
Popisek: STAN
reklama

„Poslanecká sněmovna je suverén, kterému se Vláda ČR zodpovídá, a proto by měl premiér poslance podrobně informovat, v jakém stavu jsou přípravy na české předsednictví EU. Zvláště, když se z médií ústy bývalého ministra zahraničí dozvídáme, že se v rozpočtu na chystané předsednictví škrtá a mnoho zástupců z řad veřejnosti i samotných ministerstev považuje schválené peníze za nedostatečné. Zatím jediné naše předsednictví skončilo fiaskem a my nechceme, aby si Česká republika utržila další mezinárodní ostudu,“ upozornil Rakušan.

„Souhlasím s panem Zaorálkem, že po Skypu se Unie řídit nedá,“ dodal.

Poslanci STAN budou také prosazovat schválení zpráv o činnosti a hospodaření veřejnoprávních médií, které jsou zařazeny na program opakovaně.

„V současné době jsme se dostali do stavu, kde je ohrožena nezávislost veřejnoprávních médií. Hnutí ANO stále odkládá schválení zpráv ČT a skrze tuto nečinnost drží v rukou nástroj, kterým může vydírat nejen Českou televizi, ale stále držet v hrstce poslance SPD a KSČM, kterým na destrukci svobodných médií záleží, výměnou za jejich hlasy. Pokud ve čtvrtek znovu nedojde ke schválení výročních zpráv, budeme ve spolupráci s ostatními opozičními kluby navrhovat svolání mimořádné schůze, kde budeme požadovat okamžité schválení zpráv, abychom ukončili nejistotu, ve které se Česká televize nachází,“ řekl předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Projednávat se tento týden bude také vládní daňový balíček, kterým dojde v mnoha oblastech k navýšení daní.

„Vláda by měla přestat balamutit lidi a nazvat tento balíček skutečným jménem, tedy balíček vytahující další peníze z kapes daňových poplatníků. Celý tento návrh odůvodňuje jako prevenci před závislostmi, ale tomu přeci nemůžeme věřit, když se v rozpočtu na následující rok chystá dát na boj s prevencí méně peněz než letos. Nemůžeme přijmout daňový balíček, který má jediný cíl – vybrat peníze od lidí na její rozhazovačnou politiku,“ uvedl poslankyně Věra Kovářová.

Hnutí STAN se také pokusí zařadit na jednání schůze návrh novely, která má předcházet případům, kdy jsou těhotné vražedkyně povinně pouštěny na svobodu.
„Pokusím se zařadit na jednání pléna Sněmovny náš jednoduchý návrh, který dává soudcům možnost nepustit všechny těhotné vězenkyně na svobodu a rozhodnout dle závažnosti trestu. Návrh dostal od vlády souhlasné stanovisko, a tak nevidím důvod jeho přijetí oddalovat,“ řekl předseda klubu Jan Farský.

„Souhlasím s tím, že bychom měli postupovat urychleně, protože tento případ pouze ukázal na mezeru v našem právním systému a vězenkyně dostaly návod, jak si pořídit klíče na svobodu. Paní Janáková dnes žije u nás ve Vrchlabí, kde sousedé žijí ve strachu a já jako starosta nemám možnost s tím nic dělat. Proto apeluji na poslance, podpořte navržení tohoto bodu na jednání, abychom řešení přijali co nejrychleji a předcházeli tak situacím budoucím,“ dodal starosta Vrchlabí a senátor Jan Sobotka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Hamáček: Je to prostě kauza, která byla šetřena důkladně a uzavřena

11:51 Ministr Hamáček: Je to prostě kauza, která byla šetřena důkladně a uzavřena

Projev na 72. schůzi Poslanecké sněmovny 3. prosince 2020 – odpověď na interpelaci poslance Žáčka k …