STAN: Česku hrozí sankce kvůli nedostatečné recyklaci

25.04.2019 7:37

Vládní zákon o odpadech neobsahuje konkrétní nástroje, kterými by splnil recyklační cíle Evropské unie. Proto vznikla iniciativa poslankyně Jany Krutákové (STAN) a odborníků z oboru odpadového hospodářství, která do konce roku přijde s novelou zákona.

STAN: Česku hrozí sankce kvůli nedostatečné recyklaci
Foto: STAN
Popisek: STAN

„Česká republika to s recyklací odpadů bohužel nemyslí vážně, a proto mohou v konečném důsledku hrozit i sankce ze strany EU,“ říká poslankyně Jana Krutáková, která iniciovala vznik pracovní skupiny složené z odborníků na odpadové hospodářství, papírenský průmysl, recyklačních firem a ekologů.

Česko podle směrnic EU musí do 15 let navýšit recyklaci odpadu o 30 %. Nový zákon vlády o odpadech ale nenabízí téměř žádné nástroje, jak toho dosáhnout.

“Pokud má něco recyklaci pomoci, tak je to především podpora poptávky. Bez ní není šance cíle splnit. Dnes totiž platí pravidlo, že recyklát s výjimkou skla výrobek prodražuje,” říká Krutáková.

Skupina proto připravila sadu nástrojů, které nyní bude konzultovat s dotčenými ministerstvy. Patří mezi ně například snížení sazby DPH na recyklované výrobky, podpora recyklace dotačními programy nebo větší osvěta o využití sekundárních plastů.

“Klíčové je zejména pozměnit praxi při zadávání veřejných zakázek, ve kterých by stát více preferoval recyklované výrobky. To dobře funguje třeba ve Švédsku. U nás je to postavené na bázi dobrovolnosti, což v praxi téměř nikdo nevyužívá,” dodává Krutáková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

TOP 09 v Českých Budějovicích vyjadřuje podporu státním zástupcům

22:01 TOP 09 v Českých Budějovicích vyjadřuje podporu státním zástupcům

Prohlášení MO TOP 09 k návrhu obžalovat Andreje Babiše a k následným politickým krokům premiéra a pr…