STAN: Frázemi a silou

25.12.2016 20:20

Nejasné a kosmetické rozpočtové změny podpořené nekorektním a účelovým rušením účasti kraje ve sdružení Císařských lázní. Tak by se dalo shrnout šetření představené koalicí na 1. řádném jednání zastupitelstva Karlovarského kraje.

STAN: Frázemi a silou
Foto: Redakce
Popisek: Starostové a nezávislí

Při hlasování o dozorčích radách se dále jasně ukázalo, že současná koalice se opírá také o hlasy KSČM. Například návrh na odvolání Petra Kulhánka z dozorčí rady Karlovarské krajské nemocnice a doplnění zástupcem navrženým KSČM totiž schválily hlasy koalice a komunistů. Obdobný obraz nabídlo celé jednání zastupitelstva. V případě Císařských lázní totiž koalice svým hlasováním šmahem zničila tři roky budovanou spolupráci mezi Karlovými Vary a krajem.

Krajská koalice (ANO+ODS+HNHRM+Piráti+SPO-SPD s podporou KSČM) předložila značně upravený rozpočet. Deklarovaný záměr narychlo snižovat údajně nepřijatelný původně sestavený rozpočet vyústil v populistické škrty za cca 300 milionů korun. Jednou ze zásadních změn bylo právě nepodpoření projektu Císařských lázní a technické přesuny prostředků mezi fondy. Původně deklarovaný koaliční tlak na úspory a rychlé škrty tak nepřinese takřka žádné výsledky. „Krajská koalice pouze použila původně sestavený rozpočet, s velkým mediálním ruchem sdělila, jak bylo všechno špatně, provedla populistické škrty, mezi nimi i finance na připravovaný projekt Císařských lázní a v tichosti pak schválila rozpočet v téměř původní podobě. To pokládám za nefér politickou hru,“ dodala Jitka Pokorná, krajská předsedkyně STAN a starostka Nové Role.

Zcela zásadní je pak způsob, jakým byl rozpočet zveřejněn. Na zastupitelstvu se totiž projednával jiný rozpočet, než který byl původně na úřední desce vyvěšen; jak vysvětluje Jan Horník, krajský zastupitel, senátor a starosta Božího Daru: "Schvalovaný rozpočet kraje má být zveřejněný a k dispozici občanům právě proto, aby se s ním mohli seznámit a případně zareagovat, ať již osobně, nebo skrze svého zastupitele. To se bohužel nestalo a občané kraje tak vlastně byli zkráceni na svých právech se k rozpočtu vyjádřit. Takový přístup pokládáme za nepřijatelný a budeme ho dále řešit, jak už jsme zmínili na jednání krajského zastupitelstva."

Krajská rada neočekávaně rozšířila program jednání o ukončení členství kraje v zájmovém sdružení právnických osob Císařské lázně. Petr Kulhánek, krajský zastupitel a primátor Karlových Varů hodnotí: "Pokládám dnešní jednání zastupitelstva za zcela účelové. Projednávat zásadní investici do Císařských lázní, na základě podkladů předložených až na zastupitelstvu, a v podstatě bez přítomnosti zástupců Karlových Varů je nešťastné a zbrklé. Naštěstí jsme jednání městského zastupitelstva konaného v ten samý den stihli v rozumném čase a dorazili tak v půl páté, kdy krajské zastupitelstvo jednalo již přes šest hodin a mohli se tak alespoň vyjádřit k problematice Císařských lázní. Mám pocit, že nás však nikdo neposlouchal."

"Obnovu Císařských lázní připravuje společně město a kraj již mnoho let. Do dnešního dne nepřišel jediný podnět od kraje, že by s projektem nesouhlasil. Fakt, že Karlovarský kraj chce vystoupit ze sdružení právnických osob Císařské lázně se dozvídáme přes SMS od kolegů. Takto se v roce 2016 v civilizovaném státě k politice nepřistupuje,“ uzavírá Jiří Klsák, krajský zastupitel a náměstek primátora Karlových Varů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Zakazovat cizím sportovcům olympiádu? To si nedovolil ani Hitler

19:17 Kobza (SPD): Zakazovat cizím sportovcům olympiádu? To si nedovolil ani Hitler

Komentář poslance Jiřího Kobzy k úvahám o vyloučení ruských sportovců z olympiády.