STAN: Menší obce potřebují více pozornosti ze strany kraje

18.05.2015 5:29

Výraznou většinu obcí Moravskoslezského kraje (MSK) představují menší obce s počtem obyvatel do dvou tisíc. Z celkového počtu 299 jich je 227. Jak k nim přistupuje Moravskoslezský kraj? Podle zastupitele obce Lučina docela macešsky.

STAN: Menší obce potřebují více pozornosti ze strany kraje
Foto: Redakce
Popisek: Starostové a nezávislí

Jaroslav Votýpka (zvolen za STAN) má s prací v menší obci dlouholeté zkušenosti. „Umíme respektovat, že kraj má své úkoly, ale v dlouhodobém pohledu se ke svému venkovu chová macešsky. Bohužel, současné období není výjimkou. Jediný trvalý kontakt kraje s venkovem přes Program obnovy a rozvoje venkova je v porovnání s jinými kraji malý. Program podporuje přitom nejen obce, ale i dobrovolné svazky obcí. V různých obměnách se opakuje každoroční souboj o finanční naplnění a podobu tohoto programu. Vysoce pozitivní je v tomto směru působení starostů z venkova, členů krajského zastupitelstva v komisích a výborech,“ domnívá se člen zastupitelstva obce Lučina.

„Přes osobní intervence a přislíbenou pomoc se nám ale nedaří získat podporu kraje v rámci programu Revitalizace MSK, který je pro obce zdrojem čerpání peněz k řešení dopadů činnosti důlního a hutního průmyslu. A totéž platí v dalších oblastech, například v oblasti komunikací, na které nejsou peníze dostupné,“ pokračuje Jaroslav Votýpka.

Podle něj by měl kraj především zvýšit alokaci peněz v Programu obnovy a rozvoje venkova. „Po vyřazení obcí z programů Ministerstva zemědělství se výrazně snížily možnosti pro obce na údržbu a obnovu venkova. Kraj by měl také proto zvýšit svůj zájem o venkov při prosazování cílů v rámci nových operačních programů EU v období 2014-2020. Vím, že je to naivní přání, ale vyslovit se musí,“ dodává zastupitel z Lučiny. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ropková (ČSSD): Praha letos věnuje na rozvoj školství a sportu městským částem bezmála půl miliardy

22:48 Ropková (ČSSD): Praha letos věnuje na rozvoj školství a sportu městským částem bezmála půl miliardy

Návrh na rozdělení rozpočtové rezervy hlavního města, o kterém bude tento čtvrtek jednat pražské zas…