STAN: Rozhodnutí Ústavního soudu je cestou ke spravedlivějšímu volebnímu systému

03.02.2021 10:37

Ústavní soud po třech letech od podání návrhu na přezkum zákona o volbách vyhověl stížnosti skupiny senátorů a zrušil ustanovení týkající se nespravedlivého přepočtu hlasů na mandáty a aditivní klauzule pro volební koalice z dob opoziční smlouvy. Poslaneckou sněmovnu a Senát nyní čeká společná příprava doplnění volebního zákona před podzimními sněmovními volbami.

STAN: Rozhodnutí Ústavního soudu je cestou ke spravedlivějšímu volebnímu systému
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Rakušan

„Nález Ústavního soudu je bezpochyby pozitivní zprávou a cestou ke spravedlivějšímu volebnímu systému. Hlasy voličů mají mít v poměrném volebním systému stejnou váhu, což dosavadní volební systém neumožňoval a malé strany potřebovaly pro zisk poslaneckého mandátu více hlasů než strany velké. Za klíčové považujeme i zrušení klauzule, která deformovala rovnou politickou soutěž a omezovala spolupráci politických uskupení,“ říká Petr Holeček, předseda senátorského klubu Starostové a nezávislí.

Spolu s aditivní klauzulí, která byla reliktem opoziční smlouvy, zrušil Ústavní soud i stávající systém přepočtu hlasů na mandáty. Soud tímto potvrdil, že situace z předešlých voleb, kdy hnutí získalo 15 mandátů navíc na úkor menších stran a hnutí, je v rozporu s ústavními pravidly.

„Dnešní rozhodnutí Ústavního soudu dalo zapravdu všem nespokojeným voličům z předešlých voleb, že dosavadní systém byl diskriminační a porušoval Ústavou garantované právo rovnosti jejich hlasů. Teď je díky usilovné práci senátorů šance to změnit,“ dodává předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Při tvorbě nového volebního systému se senátoři rozhodli spolupracovat s advokátem Stanislavem Polčákem, který skupinu senátorů zastupoval před Ústavním soudem, a politologem Tomášem Lebedou, který se specializuje na oblast voleb a volebních systémů.

„Byť byl v posledních dnech Ústavní soud pod tlakem prezidenta republiky a dalších politických institucí, oceňujeme, že nepodlehl a obhájil si vlastní názor. Jeho dnešním rozhodnutím bylo učiněno zadost dohadům, zda náš volební systém je v souladu s Ústavou. Verdikt Ústavního soudu je jednoznačný,“ říká Stanislav Polčák.

Předseda hnutí STAN také upozorňuje, že je nyní třeba začít pracovat na změně volebního zákona, která musí vzniknout z konsenzu napříč politickým spektrem.

„Jsme připraveni na urychlené společné jednání zástupců všech parlamentních stran, které musí nyní začít připravovat takovou změnu volebního zákona, která bude spravedlivá pro všechny občany naší země a každý volič v letošních volbách bude mít stejnou váhu hlasu a nebude se cítit volebním systémem bitý,“ doplňuje Rakušan.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zelení: Jednoduchá otázka

22:21 Zelení: Jednoduchá otázka

Komentář na facebookovém profilu k legalizaci konopí