STAN a KDU-ČSL chtějí diskuzi s prezidentem, návrh v Senátu neprošel

3. 12. 2014 19:54

Senátní kluby Starostové a nezávislí a KDU-ČSL a nezávislí jsou nespokojeni s dnešním nepřijetím usnesení Senátu, podle kterého měl být přizván prezident Miloš Zeman na příští schůzi Senátu dne 10. prosince 2014. Jen 30 senátorů souhlasilo, proti návrhu hlasovalo 27 senátorů, dalších 9 se hlasování zdrželo. Ke schválení návrhu bylo třeba 34 hlasů. Oba kluby konstatují, že nepřijetí návrhu může být chápáno jako lhostejnost senátorů k vůli svých voličů.

STAN a KDU-ČSL chtějí diskuzi s prezidentem, návrh v Senátu neprošel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání Senátu Parlamentu České republiky

"Veřejnost se na nás obrací, chodí nám osobní e-maily, s tím, abychom se současnou situací, s chováním pana prezidenta něco udělali. Lidé si jsou vědomi toho, že mohou nanejvýš vyjít do ulic s červenou kartou," vysvětluje Jan Horník, předseda senátního klubu Starostové a nezávislí. "Proto jsme chtěli spolu s klubem Starostů pana prezidenta pozvat na příští schůzi Senátu," dodává Petr Šilar, předseda KDU-ČSL a nezávislých. "Stejně jako veřejnost jsme znepokojeni nedávnými výroky prezidenta Miloše Zemana a jako ústavní činitelé, kteří byli řádně zvoleni, bychom neměli mlčet," doplňuje Horníka jeho kolega Jiří Šesták. "Mrzí mě u senátorek a senátorů, kteří hlasovali proti, že vlastně podporují prezidenta Zemana v jeho skandálním chování", říká Petr Šilar.

Senátoři poukazují na Zemanovy výroky v České republice, ale i v zahraničí, které na naši zemi nevrhají dobré světlo a nepůsobí reprezentativně. Jde zejména o odmítání agresivního chování Ruska vůči Ukrajině. "Chceme, aby mezi nás prezident přišel, své chování vysvětlil a obhájil. Chceme vyvolat diskuzi," shodují se senátoři Horník a Šilar. Znepokojuje mě zejména to, že prezident neprosazuje ve světě hodnoty, na nichž stojí západní civilizace, tedy základní lidská práva. Je potřeba, aby svoje postoje Senátu vysvětlil", uvedl senátor Zdeněk Papoušek.

Oba senátní kluby se chystají prezidentu Miloši Zemanovi poslat otevřený dopis, ve kterém chtějí sdělit své znepokojení a nesouhlas s některými projevy a výroky. Zároveň se oba kluby budou snažit, aby Senát na své příští schůzi o návrhu přizvání prezidenta hlasoval znovu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: senat.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT podporuje iniciativy, vedoucí k zákazu klecových chovů

22:44 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT podporuje iniciativy, vedoucí k zákazu klecových chovů

Demokratická strana zelených - Za práva zvířat se ztotožňuje s peticí ochránců zvířat s názvem Konec…