Šafránková (SPD): Spravedlivou paušální daň pro živnostníky. Nikoli vládní paskvil

17.5.2022 10:13 odp.

Ministerstvo financí připravilo návrh na změnu zákona o daních z příjmu, který právě rozesílá do připomínkového řízení. Jde o návrh velmi nekvalitní, nesystémový a nespravedlivá. Jeho myšlenka, opsaná od hnutí SPD, je dobrá, provedení strašné.

Šafránková (SPD): Spravedlivou paušální daň pro živnostníky. Nikoli vládní paskvil
Foto: Archiv Lucie Šafránkové
Popisek: Poslankyně SPD Lucie Šafránková

V čem tento návrh spočívá? Jde v něm o zdvojnásobení -  z jednoho na dva miliony korun - ročního limitu pro povinnou registraci k plátcovství daně z přidané hodnoty A na dva miliony se má také zvýšit maximální limit pro možnost využití tzv. paušální daně pro soby samostatně výdělečně činné (OSVČ).

Když dva dělají totéž...

V obou případech jde o faktickou kopii programových návrhů hnutí SPD, příslušné návrhy zákonů jsem předložila do legislativního procesu již před několika měsíci.

Je zde ovšem jeden zásadní rozdíl – vládní návrh na změnu režimu paušální daně pro živnostníky je obsahově velmi špatný, složitý, administrativně náročný – a hlavně nespravedlivý a diskriminační.

V případě sazby paušální daně se totiž mají nově zřídit tři daňová pásma. První pásmo je pro roční příjmy do jednoho milionu korun, druhé od jednoho do jednoho a půl milionu korun a třetí od jednoho
a půl do dvou milionů korun.

Tato pásma jsou ještě navíc komplikovaně navázána na tzv. výdajové paušály dle typu podnikání, takže by zde existovalo mnoho výjimek.

Smrtící daňová progrese

A teď pozor! Pro příští rok by podle vládního návrhu měla být výše paušální  daně (daň z příjmu + zdravotní a sociální pojištění) v prvním pásmu 6 500 korun měsíčně, ve druhém pásmu by její výše dosahovala 16 000 korun měsíčně  a ve třetím pásmu pak dokonce 26 000 korun měsíčně.

Malý příklad: Živnostník z ročním příjmem 1 000 000 korun by
za jeden rok na paušální dani zaplatil 78 000 korun, jeho kolega s ročním příjmem 1 000 001 korun by na této dani odvedl  ze stejný časový úsek 192 000 korun. Rozdíl v ročních příjmech jedna koruna, rozdíl ve výši daně 114 000 korun! No, nekupte to…Toto myslí ministr financí a vláda skutečně vážně?!

Kudy vede cesta?

Síla a kouzlo paušální daně je totiž především v její jednoduchosti a spravedlnosti. Plátce daně, který si tuto variantu hrazení daně z příjmu zvolí, každý kalendářní měsíc odvádí stejnou fixní částku, která v sobě zahrnuje odvod daně z příjmu fyzických osob i pevně stanovenou výši povinného měsíčního odvodu na veřejné zdravotní pojištění a na sociální pojištění. 

Daň se platí pravidelně každý měsíc, žádná složitá zpětná daňová přiznání a přehledy pojištění pro tři různé úřady, žádná administrativní agenda.

A opět i zde platí „něco za něco“. Plátce daně v paušálním režimu přichází o možnost uplatnit jakékoli slevy na dani, daňová zvýhodnění na děti a s nimi spojené daňové bonusy i jakékoli další odečitatelné položky z daňového základu.

Zvýšením limitu ročních příjmů a současným zavedením tří (svou výší velmi odlišných) daňových pásem paušální daně veškerá její zajímavost a přitažlivost pro živnostníky s ročním příjmem nad 1 milion korun padá.

Smysl má jediné: Zvýšit hranici ročních příjmů pro právo na vstup do paušálního daňového režimu na 2 miliony korun ročně – a ponechat jednu jedinou výši této daně pro všechny její oprávněné plátce.

To splňuje pouze návrh, který jsem za hnutí SPD již před několika měsíci předložila do legislativního procesu.

Převzato z Profilu.

Bc. Lucie Šafránková

  • SPD
  • poslankyně, místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku
  • poslankyně

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Co jste si myslel, když jste používal šifrovaný mobil?

Já si u vás myslím, že jste se nedpouštěl žádné korupce, ale nechápu, proč jste se do toho všeho vůbec namočil? Proč jste s takovým člověkem, jako je Redl jezdil na dovolenou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tulpa (SLK): Kraj zjistil nesrovnalosti v domovech pro seniory ve Františkově a ve Vratislavicích

22:13 Tulpa (SLK): Kraj zjistil nesrovnalosti v domovech pro seniory ve Františkově a ve Vratislavicích

Nehospodárné zacházení s finančními prostředky organizací, nesrovnalosti v zadávání veřejných zakáze…