Šafránková (SPD): Vláda živnostníkům nechce hodit záchrannou vestu

03.03.2021 18:20

Koncem ledna jsem předložila za SPD dva návrhy zákonů, jejichž cílem byla co nejrychlejší pomoc těm našim živnostníkům, kteří mají v důsledku vládních omezujících opatření již několik měsíců zcela pozastaveno své podnikání.

Šafránková (SPD): Vláda živnostníkům nechce hodit záchrannou vestu
Foto: Archiv L. Šafránkové
Popisek: Lucie Šafránková, poslankyně Parlamentu ČR za hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Místopředsedkyně sněmovního Výboru pro sociální politiku. Členka Zastupitelstva města Brna.
reklama

Jednalo se konkrétně o úplné odpuštění povinných odvodů sociálního a zdravotního pojištění od ledna do června letošního roku všem takto postiženým živnostníkům. A to v plném rozsahu - bez povinnosti cokoli zpětně doplácet.

Co se týče oblasti sociálního pojištění, navrhuji, aby doba od letošního ledna do letošního června byla těmto živnostníkům i nadále započítávána do povinné doby pojištění pro budoucí výpočet jejich starobních důchodů, a to proto, aby nebyly žádným způsobem ohroženy a oslabeny jejich zasloužené důchodové nároky.

Zdravotní pojištění (které je ze zákona povinné) by měl dle mého návrhu po dobu oněch šesti měsíců za tyto občany) hradit stát, stejně tak jako je tomu např. u registrovaných nezaměstnaných a dalších tzv. státních pojištěnců.

Vláda se k živnostníkům obrací zády

Vláda ovšem těžkou situaci těchto živnostníků, přes verbální proklamace, ve skutečnosti řešit nechce, což dokázala i tím, že k oběma našim návrhům na své pondělní schůzi zaujala nesouhlasné stanovisko.

Přitom už jen samotná skutečnost, že tito občané, jimž vláda už začátkem loňského října loňského roku nařídila uzavřít provozovny a zastavit podnikání, musí přesto stále platit vysoké zálohy (přes 5 000 korun měsíčně!) na sociální a zdravotní pojištění je naprosto nepřijatelná!

Protože jednou z hlavních priorit našeho hnutí je zajistit, aby se naši občané postižení dopady epidemie koronaviru a souvisejících vládních opatření nepropadali do existenčních problémů a dluhových pastí, budeme za odpuštění povinných pojistných odvodů našim takto postiženým živnostníkům bojovat i nadále, například na půdě Poslanecké sněmovny, až se zde tyto naše návrhy budou projednávat!

Převzato z Profilu.

Bc. Lucie Šafránková

  • SPD
  • poslankyně, místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku
  • poslankyně

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prokop (ANO): Zasedání zastupitelstva Prahy 11 zablokovala ztráta dalšího pirátského zastupitele

22:57 Prokop (ANO): Zasedání zastupitelstva Prahy 11 zablokovala ztráta dalšího pirátského zastupitele

Česká pirátská strana stihla za uplynulé dva roky přijít v Praze 11 už o čtyři zastupitele z devíti,…