Šafránková (SPD): Za SPD jsem navrhla a prosadila pomoc malým českým firmám

22. 10. 2020 10:21

Úterní jednání Poslanecké sněmovny přineslo jednu skvělou zprávu. Podařilo se mi totiž prosadit významnou pomoc podnikatelům, společníkům malých firem postižených dopady vládních opatření, která zastavují či výrazně omezují jejich výdělečnou činnost.

Šafránková (SPD): Za SPD jsem navrhla a prosadila pomoc malým českým firmám
Foto: archiv LŠ
Popisek: Lucie Šafránková, poslankyně Parlamentu ČR za hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Místopředsedkyně sněmovního Výboru pro sociální politiku. Členka Zastupitelstva města Brna.
reklama

Šlo o změnu zákona o kompenzačním bonusu, kterou jsem za hnutí SPD podala. Vládní návrh totiž pro přístup k této mimořádné finanční pomoci podnikatelům a živnostníkům stanovil některé neodůvodněné bariéry, které bylo třeba odstranit. Proto, aby na ni měli nárok skutečně všechny subjekty postižené dopady epidemie koroanviru. Návrh zákona mj. požadoval, aby na tuto finanční pomoc měli nárok jen ti společníci společností s ručením omezením, jejichž obrat v roce 2019 činil 180 000 Kč. A pro firmy, které tohoto obratu v loňském roce nedosáhly, například proto, že zahájily činnost až v jeho průběhu, nebo dokonce až v roce 2020, stanovil naprosto stejnou podmínku: (předpokládaný) obrat ve výši 180 000 Kč. Nedávalo absolutně žádný smysl a logiku, aby tato hranice obratu byla stanovena ve stejné výši za letošní rok, kdy bylo – a stále je - podnikání v některých odvětvích na několik měsíců zcela zastaveno, i za rok 2019, kdy podnikání probíhalo naprosto standardně a bez omezení.

Anketa

Podporujete omezení volného pohybu a uzavření obchodů?

68%
32%
hlasovalo: 24275 lidí

Takto nastavené podmínky by zcela určitě znemožnily jakoukoli finanční pomoc všem malým firmám, které začaly v oborech podléhajících různým omezením podnikat v letošním roce, a drtivé většině těch, které zahájily činnost v druhé polovině loňského roku.

Proto jsem za SPD navrhla snížení minimální hranici předpokládaného obratu společností s ručením omezeným, jejichž společníci budou moci o kompenzační bonus žádat a čerpat jej, za rok 2020 z vládou navrhovaných 180 000 Kč na 120 000 Kč. Jelikož stanovení stejná povinná výše minimálního obratu, vzhledem k okolnostem za roky 2019 i 2020 je naprosto neopodstatněné a diskriminační.

Částku 120 000 jsem navrhla proto, že pokud povinná minimální výše obratu za rok 2019 (180 000 Kč) odpovídá obratu ve výši 15 000 Kč měsíčně, a jestliže u některých subjektů (sportovní, kulturní a volnočasová zařízení, některé restaurační, gastronomické a hotelové provozy, kadeřnické a kosmetické služby apod.) činila (resp. bude činit) celková letošní délka povinného uzavření (v součtu jarního i podzimního období) až čtyři měsíce, bude tato hodnota (8 x15 000 Kč) poměrně adekvátní.

A Poslanecká sněmovna tento návrh drtivou většinou hlasů (95 ze 100 přítomných) schválila!

Jsem šťastná, že jsem takto mohla alespoň částečně pomoci stovkám poctivých podnikatelů, kteří se vlastním úsilím i v nelehké době snaží o důstojné uživení vlastních rodin – a kteří také už státu odvedli velké peníze na daních a pojistném. Plně si tuto pomoc zaslouží.

Kromě toho jsem ještě jménem poslaneckého klubu SPD navrhla, aby nárok na tuto finanční pomoc měli všichni společníci všech společností s ručením omezením, kterým bylo v rámci nouzového stavu znemožněno, anebo výrazně omezeno, podnikání, Vládní návrh přiznával toto právo pouze společníkům maximálně dvoučlenných eseróček, což bylo také velmi nespravedlivé a bezdůvodné.

Tento návrh, bohužel, i když jen velmi těsně, neprošel.

Tak snad příště…

(převzato z Profilu)

Bc. Lucie Šafránková

  • SPD
  • poslankyně, místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku
  • poslankyně

Článek byl převzat z Profilu Bc. Lucie Šafránková

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Červíček: Královéhradecký kraj je jeden ze tří nejvíce proočkovaných regionů ČR

22:13 Hejtman Červíček: Královéhradecký kraj je jeden ze tří nejvíce proočkovaných regionů ČR

Už čtyři měsíce se v Královéhradeckém kraji očkuje proti covid-19. Do 20. dubna v regionu dostalo mi…