Šarapatka (Úsvit): Interview Schwarzenberga je propagací války

06.10.2014 4:30

Nestává se zase tak často, aby představitelé České republiky dostávali prostor v zahraničním tisku. O to smutnější je, když reprezentují náš stát takovým způsobem, jakým to udělal předseda zahraničního výboru Parlamentu České republiky Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro německý deník Rheinische Post.

Šarapatka (Úsvit): Interview Schwarzenberga je propagací války
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Milan Šarapatka

Názory pana Schwarzenberga němečtí novináři označili velmi decentně za „poněkud nediplomatické". Nevím, jestli je to správné slovo pro válečnické štvaní, které náš bývalý ministr zahraničí v rozhovoru předvedl.

Na Ukrajině podle něj probíhá „horká válka", na čemž se částečně shodneme (občanská válka na východě Ukrajiny je horkým konfliktem se vším všudy), ale je neuvěřitelné, co z toho pan Schwarzenberg vyvozuje. „Musíme prý Ukrajině pomoct dodávkami zbraní. Jinak nemá proti vybavené a trénované ruské armádě šanci. A Putin ji sežere po kouscích," pronesl ministr doslova. Pak vyzval evropské země, aby na Ukrajinu zbraně posílaly, a zalitoval, že Česká republika ústy premiéra Sobotky tuto „pomoc" odmítla poskytnout.

Ve výzvách k eskalaci konfliktu pokračoval slovy, že nedostatek odhodlání někdy bývá hořký, a nakonec vyzval, abychom ještě více zatlačili na Rusko. „Šrouby se budou muset utáhnout mnohem silněji. Hlavně u finančních sankcí, tam je ještě velký prostor," uvedl doslova. Pak ještě varoval prezidenta Putina, že bude muset vrátit veškerý svůj „lup", včetně Krymu, a obvinil jej, že se snaží rozvrátit Evropu.

Je skutečně mimo veškeré chápání, že zatímco na východě Ukrajiny stále umírají lidé (podle posledních statistik OBSE už počet obětí překročil čtyři tisíce), pan Schwarzenberg „bubnuje" do dalšího útoku. Prakticky celý svět se snaží nějakým způsobem přispět ke zklidnění situace, a v posledních dnech se zdá, že se strany konfliktu konečně blíží k dlouhodobější dohodě. Dokonce i prezident Porošenko, pod tlakem okolností, naznačuje ochotu ke kompromisu. Ale někdejší hlava české diplomacie naopak usiluje o to, konflikt co nejvíce znovu rozdmýchat! V tomto kontextu už mě opravdu při hodnocení jeho válečnického postoje napadají hodně silná slova.

V této pozici by měl být po celém světě uznáván jako relevantní reprezentant našeho státu a naší zahraniční politiky. Toto bylo oficiální interview, nikoliv povídání s rakouskými přáteli ve vídeňském Café Schwarzenberg. Jeho „poněkud nediplomatická" slova pro Rheinisher Post jsou proto připisována na účet celé České republiky.

Jako člen zahraničního výboru, který rovněž přijímá zahraniční delegace a mluví jménem Poslanecké sněmovny, cítím povinnost se distancovat od tohoto postoje, v rámci současné debaty o Ukrajině zcela nepochybně extrémního. Velmi nám v zahraničí škodí a rozhodně si nepřeji, aby česká diplomacie byla rukojmím Karla Schwarzenberga a jeho soukromých názorů!

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Úsvit přímé demokracie

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolář (TOP 09): Je třeba odvaha. Prázdná ruská škola v Bubenči. Využít pro studenty

13:04 Kolář (TOP 09): Je třeba odvaha. Prázdná ruská škola v Bubenči. Využít pro studenty

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k prostorám ruské školy v Bubenči.