Seďa (ČSSD): Potěmkinova vesnice

27.04.2023 20:07 | Komentář

Vláda zřejmě zkouší, co odbory, zaměstnanecké organizace, obce či občané vlastně ještě vydrží. Přitom již dnes je jasné, že trajektorie růstu životní úrovně se obrátila k zřetelnému poklesu.

Seďa (ČSSD): Potěmkinova vesnice
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Antonín Seďa

Vláda, navzdory zvýšeným příjmům z vyššího výběru DPH při vysokém růstu cen, především energií, potravin a pohonných hmot, začala bojovat s obrovským nárůstem schodku státního rozpočtu. Zejména proto vysílá politické balónky o rozličných opatřeních, tu o zvyšování DPH, tu o rušení dotací, tu o zvyšování věku odchodu do důchodu, tu o snižování valorizací apod. Začala s rušením pošt a finančních úřadů, nicméně nejen opozice, ale samotné obce a města zpochybňují její rozhodnutí. Vláda zřejmě zkouší, co odbory, zaměstnanecké organizace, obce či občané vlastně ještě vydrží. Přitom již dnes je jasné, že trajektorie růstu životní úrovně se obrátila k zřetelnému poklesu.

Namísto toho, aby se vláda poučila od jiných zemí, jak zatočit s vysokou inflací, jezdí do Bruselu pro postoje k současným zahraničně politickým či vojenským problémům. Místo hájení národních zájmů českých občanů a firem schvaluje kroky pro Green Deal, přitom je jasně varována před neblahými důsledky v rámci budoucí konkurenceschopnosti a životní úrovně většiny obyvatel země. Dnes to vypadá, že česká, a nejen česká politika se stala pouhou loutkou správců cizích zájmů a politické ideologie, kdy se technologický pokrok a rozvoj podřídily politickým rozhodnutím. A to bez ohledu na negativní dopady či obrovské náklady, která tato ideologická rozhodnutí doprovázejí.

Protiruské sankce na jednu stranu zvýšily cenu energií, pohonných hmot a celkové náklady firem a domácností, na straně druhé zvýšily příjmy obchodníků-zprostředkovatelů, kteří ten samý ruský plyn a ruskou ropu do Evropy prodávají. Zákaz výroby aut se spalovacími motory, netransparentní obchod s emisními povolenkami, rušení výroby elektrické energie z jádra a neomezená podpora obnovitelných zdrojů nezlepší kvalitu životního prostředí, ale právě naopak. Protože lidé budou nuceni změnit své chování návratem do minulosti, jelikož na ty nové technologie nebudou mít.

Poctivost vždy vzala za své a viníci zůstali nepotrestáni. Naopak potrestáni budou ti, kteří se neumí či nemohou bránit. Proto se sníží valorizace důchodcům, proto se budou seškrtávat sociální dávky, zvýší se cena vody a tepla, ale pro inflační doložku k církevním restitucím se peníze najdou, tak jako se najdou na nákup zbytných a velmi drahých amerických vrtulníků či nadzvukových letounů. Místo aby vláda šetřila tam, kde je třeba, a naopak zdanila to, co může, dělá z naši země Potěmkinovu vesnici a napomáhá vytvářet z Evropy budoucí skanzen. Nikdo nerozumí tomu, proč vláda nezatočí a nezestátní minoritní podíly polostátní firmy ČEZ, proč neumožní České poště provozování státní banky, proč aktivně nezasáhne vůči odváděným dividendám do zahraničí.

Tak jako ztrácí svoji ekonomickou, a tím i politickou sílu Evropská unie a její jednotlivé členské země, stejně ztrácí svoji sílu i Česká republika. Ideologické se odvrácení zády k Ruské federaci, ale i k Číně, navázání se jednostranně ekonomicky a vojensky na USA, již dnes vede k snižování životní úrovně a k nespokojenosti s ekonomickou a sociální politikou. A vždy platilo a stále platí, že společenská stabilita a zajištění bezpečnosti jsou nutnými podmínkami pro rozvoj jakékoliv společnosti. Obě podmínky jsou spolu svázány pupeční šňůrou a jedna bez druhé existovat nemůže.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

volby

Dobrý den, zajímalo by mě, zda si jako většina politiků koalice SPOLU myslíte, že kdo vás nevolil, není demokrat a je buď proruský, nácek apod.? Nemyslíte, že je na čase skončit s těmito věčnými nálepkami a urážkami nebo naštvete ještě víc lidí a další volby prohrajete ještě víc? Ptám se vás, protož...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Požadujeme od státu větší ochranu všech slušných a pracujících občanů

22:01 Rozvoral (SPD): Požadujeme od státu větší ochranu všech slušných a pracujících občanů

Česká tisková kancelář tento týden zveřejnila výsledky průzkumu agentury STEM, ze kterého vyplývá, ž…