Důvodem tohoto experimentu na lidech bylo údajné zneužívání krátkých pracovních neschopností a hlavně úspory ve vyplácených nemocenských dávkách. V současné době chtějí senátoři za ČSSD prosadit opětovné proplácení nemoci, a to v prvních třech dnech ve výši 25% denního vyměřovacího základu. Přesto, že se jedná o malou částku, jak česká pravice, tak Svaz průmyslu a dopravy jsou proti. Opět uvádějí stejné důvody a také skutečnost, že pouze necelých 20% firem s tímto návrhem souhlasí.
Pravicová politika založená na neo-liberálním přístupu jakákoliv opatření poměřují údajnými finančními úsporami. Přitom jim pramálo záleží na občanech, kterých se to dotýká. A také firmy, které sice mají snížené odvody na pojištění, mají prodlouženou dobu vyplácení náhrady mzdy ze 14 dnů na tři týdny. Přesto, že odbory s návrhem senátorů souhlasí, vláda chce souhlas celé tripartity. A zaměstnavatelé z důvodu úspor a snížení nemocnosti na úpravu nechtějí prozatím přistoupit. Takže vládní návrh v současné době nelze očekávat.
Problém s nevyplácením prvních tří dnů nemoci má několik důsledků. Tím prvním je přecházení nemoci či léčení se na pracovišti. Následky těchto kroků prozatím nikdo nevyčíslil, ale obávám se, že deklarované úspory vzniklé neproplácením dávek v nemoci budou daleko nižší, než výdaje související se zdravotními komplikacemi. Tím druhým je zejména u vyšší příjmové skupiny zaměstnanců braní si v těchto třech dnech dovolenou, v jejímž průběhu se snaží vyléčit. Opět je to na úkor zdraví a zejména tolik potřebného odpočinku. Nehledě na to, že oba způsoby řešení současného stavu mají negativní dopad na výkonnost zaměstnance a tím pádem i na zisk samotného zaměstnavatele.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Antonín Seďa - profil