Seďa (ČSSD): Společné bezpečnostní hrozby posilují soudržnost a rozhodnost Aliance

24.02.2015 20:32 | Zprávy

S novými bezpečnostními hrozbami se začíná hovořit o potřebě nových vojenských schopností, a to nejen v rámci členských zemí NATO.

Seďa (ČSSD): Společné bezpečnostní hrozby posilují soudržnost a rozhodnost Aliance
Foto: Daniela Černá
Popisek: Antonín Seďa, poslanec ČSSD

V souvislosti s vojenskými operacemi na Ukrajině, ofensivou bojovníků ISIS v Iráku a v Sýrii a v neposlední řadě rozšířením ozbrojených konfliktů v regionu MENA vyvolávající obrovskou vlnu nelegální migrace do Evropy, se daleko více začalo hovořit o potřebě budování vojenských schopností, umožňující reagovat na hybridní války, kybernetické útoky či aktuální ozbrojené konflikty . Přitom si Severoatlantická aliance začala uvědomovat značné nebezpečí plynoucí z několikaletého škrtání výdajů ve vojenských rozpočtech jednotlivých zemí. Základním problémem totiž bylo, že se nepřemýšlelo o rozvoji armády, ale pouze o úsporách a tím došlo ke snížení schopností či snížení závazků plynoucích z členství v NATO.

Na straně druhé je nutné připustit, že otázky obrany a bezpečnosti či navyšování vojenských rozpočtů se nesetkává u voličů s nějakou výraznou podporou, spíše právě naopak. Podobnými problémy prochází Armáda ČR, kde je situace o to horší, že kromě snížení vojenského rozpočtu z 2% HDP z roku 2002 klesl tento poměr na 1,08% v roce 2014. Přitom toto měřítko nemusí být vůbec relevantní, uvážíme-li výkonnost ekonomiky, skutečný stav armády a její modernizační programy či vůbec schopnost absorbovat přidělené finance. K tomu je nutno přičíst bolest naší armády, vyplývající v podřízení veškeré činnosti a výcviku potřebám zahraničních misí. Na druhou stranu novelizovaná Bezpečnostní strategie ČR a zejména uzavřená Smlouva koaličních stran o zajištění obrany ČR dávají jistou naději na postupnou změnu, jak ve financování armády, tak v posílení civilní a veřejné kontroly.

V současné době reaguje NATO na zvýšené a změněné bezpečnostní hrozby zrychlením implementace Readiness Action Plan (RAP), včetně budování Very High Readiness Joint Task Force (VHRJTF) a posilování úlohy NATO Response Force (NATO RF). Pohotovostní síly velmi rychlé reakce pro nasazení v rizikových oblastech mají zvýšit připravenost, rozhodnost a akceschopnost Aliance. Klade se také důraz na strategickou komunikaci, zpravodajské služby, obranné a odstrašující schopnosti a větší zodpovědnost členských států NATO za budování schopností a adaptabilitu na krizové situace. S otázkou posilování obranných výdajů jde ruku v ruce i zlepšení transparentnosti, efektivity a veřejné kontroly. Aliance zároveň zdůrazňuje zachování minimálně 20% výdajů na investice, modernizace, výzkum a vývoj. Mimochodem toto je velká bolístka evropských členů NATO.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Antonín Seďa - profil

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Zastavme týrání poníků na poutích

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Zastavme týrání poníků na poutích

Prohlášení DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT k iniciativám Zastavme týrání poníků na poutích