Seďa (ČSSD): Společné zasedání výborů Parlamentního shromáždění NATO v Bruselu

19.02.2015 18:39

Ve dnech 14. až 16.2.2015 proběhlo každoroční zasedání Výboru pro obranu a bezpečnost, Výboru pro ekonomiku a bezpečnost, Politický výbor a představitelů Výboru pro civilní dimenzi bezpečnosti a Výboru pro vědu a technologie Parlamentního shromáždění NATO.

Seďa (ČSSD): Společné zasedání výborů Parlamentního shromáždění NATO v Bruselu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Antonín Seďa, poslanec ČSSD
reklama

První den zasedání proběhly v první sekci úvodní přednášky prezidenta PS NATO M.Turnera, ministra zahraničí Belgického králoství D.Reynderse a poradce generálního tajemníka NATO pro politické záležitosti a bezpečnostní politiku T.T.Stamatopoulose na téma běžné politické agendy Severoatlantické aliance. Byly shrnuty závěry jednání NATO ve Walesu, zdůrazněny základní priority v tomto roce a bylo zdůrazněno partnerství NATO-EU vůči Ukrajině.

V druhé sekci vystoupil generál P.M.Breedlove, velitel jednotek NATO v Evropě (SACEUR) na téma hybridní válka, právě v rovině vojenských akcí na Ukrajině a v Sýrii. Zdůraznil základní požadavky na schopnosti a dovednosti jednotek Severoatlantické aliance. Ve třetí sekci vystoupila evropská komisařka pro obchod C.Malmstrómová k otázce transatlantické a globální obchodní agendy, zaměřenou na připravovanou smlouvu mezi USA a EU. Čtvrtá sekce se zabývala úlohou FATF (Financial Action Task Force) v boji proti financování terorismu a zkušeností této organizace ve vymáhání požadavků a opatření k tomuto boji.

V neděli bylo jednání zahájeno kulatým stolem velvyslanců Francie, Lotyšska a USA při Severoatlantické alianci, který se zabýval změnami v euro-atlantické bezpečnosti, zejména na východě a jihu Evropy. Problematika východní Ukrajiny, bezpečnostní situaci v Sýrii, regionu MENA a Libyi byly hlavními tématy i následné diskuse. Šestá sekce byla zaměřena na potřebné bezpečnostní změny po summitu ve Walesu, kdy úvodní přednášku přednesl J.Shea, zástupce generálního tajemníka NATO. Sedmá sekce byla zaměřena na implementaci připravovaného akčního plánu (RAP), zejména ve vztahu posledních bezpečnostních hrozeb.

Předposlední sekce byla věnována Afghánistánu po roce 2014, kdy dochází ke zrušení mise ISAF a k její nahrazení výcvikovou misí. Tuto presentaci přednesl bývalý reprezentant NATO v Afghánistánu velvyslanec M.R.Jochems. Devátá sekce byla věnována prezentaci velvyslankyně a speciální reprezentantce pro ženy M.Schuurmanové na téma Rezoluce RB OSN pro zajištění míru a bezpečnosti žen. Zde byly zmíněny příležitosti a změny z pohledu Severoatlantické aliance.

V pondělí proběhlo setkání vedoucích delegací, členů delegace USA a Kanady s představiteli NAC (the Nord Atlantic Council) včele s generálním tajemníkem NATO Jens Stoltenbergem. Po tomto jednání proběhl brífink na českém zastoupení v NATO s velvyslancem J.Šedivým a vojenským představitelem při Alianci generálem M. Žižkou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Antonín Seďa - profil

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mašek (ANO): Nejhorší můra záchranářů - jet ke komplikovanému domácímu porodu

16:34 Mašek (ANO): Nejhorší můra záchranářů - jet ke komplikovanému domácímu porodu

Projev na 104. schůzi Poslanecké sněmovny 18. června 2021 k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění z…