Seďa (SOCDEM): Evropa se musí rozhodnout. Buď bude nakupovat zbraně pro sebe, nebo pro Ukrajinu

06.03.2025 6:04 | Komentář

Ekonomická situaceevropských členských zemí NATO i EU neumožňuje rychlé a "neefektivní" vojenské akvizice. Cesta není ani zvyšování daní, ani zadlužení. Obě cesty totiž sníží konkurenceschopnost evropských výrobků a navýší cenu vojenských nákupů.

Seďa (SOCDEM): Evropa se musí rozhodnout. Buď bude nakupovat zbraně pro sebe, nebo pro Ukrajinu
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Antonín Seďa

Summit v Londýně, přes všechny mediální výstupy, ukázal, že pokud chce zajistit Evropa svoji obranyschopnost i bez USA, pouhé zvyšování obranných rozpočtů stačit nebude. Pokud reálně zhodnotíme současné výdaje na obranu evropských členských států NATO, pak 450 miliard dolarů není tak málo v porovnání s výdaji RF, které činí 129 miliard USD. Problém ovšem je, co se za tyto peníze vlastně pořídí a jaké obranné schopnosti se za tyto částky docílí.

Pokud by Evropa chtěla nahradit americké kapacity, pak by potřebovala zvýšit obranné rozpočty na 3,5 % HDP, a to každoročně. Poslední informace z EK hovoří o potřebě 800 miliard EUR na zvýšení zbrojení v EU, což jsou obrovské peníze. To ovšem neznamená, že pouze zvyšování peněz, zajistí zvýšení obranyschopnosti. Z analýz vyplývá potřeba zvýšit počet vojáků o 300 tisíc, což by sice na počet obyvatel Evropy neměl být problém. Ale připomeňme si situaci v české armádě, kde nemáme ani dnes zajištěné počty, o záložácích ani nemluvě. Daleko problematičtější je nákup výstroje, výzbroje a nové techniky, jelikož evropské kapacity zbrojní výroby jsou omezené. A když všichni budou nakupovat, pak se prodlouží ceny dodání a zvýší se cena za vojenské akvizice.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Článek byl převzat z Profilu Ing. Antonín Seďa

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Nemůžeme postavit továrnu na antibiotika

15:02 Okamura (SPD): Nemůžeme postavit továrnu na antibiotika

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k omezením ze strany EU.